Bankalardan emlak geliri ve kira vergi ödemelerine ücretsiz taksit imkanı

Bankalardan emlak geliri ve kira vergi ödemelerine ücretsiz taksit imkanı sunuyor. Bankalar kira gelir ve emlak vergilerinin ilk taksitlerini ödemeye hazırlanan müşterilerine ücretsiz iki ya da üç taksit imkanı sundu.

Kira gelir vergi ödemelerinin ardından emlak vergisinin ödeme tarihi geldi çattı. Mart ayının son gününe kadar gelir vergisi ilk taksitini ödemek zorunda olan mükellefler mayıs ayının son gününe kadar da emlak vergisi ilk taksitini ödemekle yükümlü. Para’da yer alan habere göre, tabii bankalar da her yıl olduğu gibi bu yıl da emlak ve kira gelir vergisi ödeyecek müşterilerine çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Peşin ödeme yapmak isteyenler neredeyse tüm bankaların şubeleri ve ATM’lerinden bu ödemelerini gerçekleştirebiliyor. Bunun dışında belli başlı bankalar müşterilerine internet ve mobil bankacılık üzerinden banka ve kredi kartları ile ödeme imkanı sağlıyor.

Vergi ödemeleri iki ya da üç taksit halinde yapılacak

Vergi ödemeleri yapılırken ilk veya ikinci taksitini banka kartı veya kredi kartı ile internet ortamında ödemek isteyenler öncelikle taksit imkanına kavuşuyor. Bankalar ağırlıklı iki, bazıları ise üçe varan taksitler yapıyor. Üstelik vergi ödemeleri için ek bir ücret talep etmedikleri gibi taksitlendirme için de faiz, ücret, komisyon adı altında herhangi bir ücret talep etmiyorlar. Bu arada bazı bankalar vergi ödemelerinde belli tutarın üzerinde ödeme yapanlara küçük tutarda da olsa indirim yapmaya başladı. Örneğin, Garanti Bankası bu yıl 300 TL ve üzerinde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi yapan müşterilerine 30 TL indirim yaptı. Albaraka Türk ise bankanın kartlarıyla vergi ödemelerini yapan müşterilerini farklı markalarla yaptığı işbirlikleri kapsamında indirim kampanyalarına dahil etti. Öte yandan bir uyarımız var. Kira gelir vergi ilk taksitinizi 31 Mart tarihine kadar ödemeniz gerekiyor. Emlak vergisi ödemeleri ise 1 Mart’ta başladı, 31 Mayıs’a kadar tamamlanacak. İkinci taksitlerin ise kira gelir vergisinde 31 Temmuz, emlak vergisinde ise 29 Kasım’a kadar ödenmesi şart. Bu arada çevre temizlik vergisi ise emlak vergi ödemeleriyle aynı tarihlerde aynı kanalları kullanarak aynı anda ödenebiliyor. Şimdiden uyaralım, süresinde yapılmayan vergi ödemeleri için aylık yüzde 2 oranında gecikme faizi uygulanıyor.

Akbank kira gelir vergisi ödemelerinde üç taksit imkanı

Akbank kira gelir vergi ödemelerinde müşterilerine üç taksit imkanı sunuyor. Bu kampanya dışında dönemsel olarak yeni kampanyalar da düzenlediklerini söyleyen Akbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, “Kira gelir vergisi ödemelerinde sunduğumuz üç taksit kampanyamızda alt ve üst limit kriterimiz bulunmuyor. Müşterilerimize Akbank kredi kartlarımızla Gib.gov.tr üzerinden yaptıkları kira gelir vergisi ödemelerinde herhangi bir ücret de ödemiyor” dedi. Banka, bireysel ve kurumsal internet şubesi üzerinden yapılan ödemelerde üç taksit seçeneğini seçmeli olarak sunuyor. Ödeme sırasında taksit seçeneği seçilmesi halinde ödemeler üç eşit taksite bölünüyor.

Garanti Bankası kira gelir vergisi ödemelerinde üç taksit imkanı

Garanti Bankası kira gelir vergisi ve emlak vergisi ödemeleri için taksit kampanyaları düzenliyor. Mayıs ve kasım aylarında gerçekleşen emlak vergisi ödemeleri için müşterilerine iki taksit imkanı sunan GÖSAŞ, mart ve temmuz aylarında gerçekleşen kira geliri vergisi ödemeleri için de yine iki taksit imkanı sağlıyor. Ancak kira geliri vergisi ödemek isteyenler Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi Gib.gov.tr’de ödeme seçeneklerinden kredi kartını seçip kart bilgileri girerek kira geliri vergisi ödemelerine ücretsiz iki taksit uygulatabiliyor. Ayrıca yine gelir vergisi ödemelerinde Gib.gov.tr’deki ödeme seçeneklerinden, mobil ödeme altında GarantiPay seçilip kart bilgileri girmeden yapılan ödemelere ise ücretsiz üç taksit yapılıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.