Başbakan açıkladı: Kadir Topbaş’ın yerine gelecek isim

Başbakan Yıldırım, Kadir Topbaş’ın yerine ilçe belediye başkanlarından birinin geleceğini söyledi.
 

Televizyon kanallarının ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, Kadir Topbaş’ın istifasını yorumlardı.

Yıldırım, “Kadir Topbaş istifa mı etti istifa mı ettirildi?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Takip edemedim, ben MGK toplantısındaydım. “istifa etti” diye bir bilgi geldi. Ama orada istifa ettirildim gibi bir şey mi dedi? İstifa tek taraflı bir iradedir. Siz bir görevdesiniz. Ben istifa ediyorum dersiniz, bitti. Bundan doğal bir şey yok. Arka planında, zihninde, ruh dünyasında ne var ne yok ben onu bilemem. Ama ben sonuca bakarım. Bunun en güzel cevabı herhalde Kadir Bey’dedir. Kadir Bey ile konuştum. İstifaden önce de konuştum, istifa ettikten sonra da görüştük. İstifa edeceği konusunda bana bilgi verdi sadece.”

“İlçe belediye başkanlarından biri gelir”

Basın mensuplarını Topbaşı’ın yerine kimin geleceğini sordu. Yıldırım, “Yerine, bir arkadaş, ilçe belediye başkanlarından biri gelir muhtemelen. Bununla ilgili pazar günü genel başkanımız, belediye başkanlarıyla geniş katılımlı bir değerlendirme yaptı. Ve bu hafta sonunda da doluyor süre. Perşembe günü 28 Eylül’de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplanacak ve seçim yapacak. Bir arkadaşımız görevi doldurmuş olacağız ” dedi.

AKP İl Başkanlığı’ndaki istişare toplantısında önce Göksel Gümüşdağ’ın ismi gündeme gelmiş daha sonra ibre Mevlüt Uysal’a dönmüştü. Abdülkadir Selvi, “Bana gelen bilgi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mevlüt Uysal’ı işaret ettiği yönünde. Uysal yeni görevinde başarılı bir performans ortaya koyarsa, 2019’da AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olabilir” dedi.

Mevlüt Uysal kimdir?

1966 Alanya doğumlu. 1988’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Madımak Katliamı’nda sanıkların avukatlığını üstlendi. 2001’de AKP Küçükçekmece İlçe Teşkilatı Kurucu Başkanı oldu. 2009 ve 2014’te Başakşehir Belediye Başkanı seçildi.

Yıldırım 2019’da aday olur mu?

Yıldırım, “2019 için pek çok yerde İstanbul Büyükşehir Başkanlığı için adınız geçiyor?” sorusuna ise “Şimdi koltuk boşaldı, başka biri gelip oturacak. Bizi nereye koyacaksın? Dolu koltuk yani. Bizim de burada iyi kötü işimiz var” yanıtını verdi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.