Emlak Katılım Bankası dar gelirli vatandaşlara düşük kiralı konutlar sunacak

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 50 bin sosyal konut için talep toplama işlemi devam ediyor. Söz konusu konutlardan satın alamayan dar gelirli vatandaşlar için sosyal kiralık konut gündeme geldi.

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) 67 ilde yapımına başlayacağı 50 bin sosyal konut için talep toplama işlemi geçtiğimiz hafta başladı. Emlak Katılım Bankası desteğini de alan proje, 19 Nisan’a kadar devam edecek olan talep döneminde başvurular Ziraat ve Halk Bankası şubelerine gerekli evraklarla gidilerek yapılabilecek.  Yeni Şafak Gazetesi haberine göre 6 bin 300’ü İstanbul’da olmak üzere yurt genelinde 67 ilde hayata geçirilecek olan 50 bin sosyal konut için peşinat miktarı yüzde 10’dan başlarken 240 aya varan vade imkanı da bulunuyor. Konutların fiyatları ise 116 bin lira ile 399 bin lira arasında değişecek taksitler minimumda 388 liradan başlayacak. 50 bin sosyal konut için vatandaşlar banka önlerinde kuyruk oluştururken ilk 3 günde yapılan 25 binin üzerindeki başvuru sayısının şimdiye kadar 70 binin çok üzerine çıktığı tahmin ediliyor.

Türkiye Emlak Katılım Bankası kentsel dönüşüm projelerine destek verecek

Türkiye Emlak Katılım Bankası kentsel dönüşüm projelerine ve yerli üretim mallarını üretecek fabrikaların kurulumuna da destek verecek. Fransa’nın Cannes kentinde gerçekleştirilen MIPIM İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı’na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Bankası’nın hangi alanlarda faaliyet göstereceğine ilişkin soruya verdiği cevapta, banka üzerinden sosyal kiralık konutlar yapmak istediklerini dile getirdi.  Ağırlıkla Hollanda, Avusturya ve İngiltere’de yaygın olarak hayat geçirilen sosyal kiralık konutlar ile dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacının karşılanması ve arz-talep dengesinin kurulması amaçlanıyor. Kiralık sosyal konut desteğinde, nüfus artışının hızlı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlere öncelikli olacak. Sosyal kiralık konut olarak adlandırılan bu destekten de satılık sosyal konutlarda olduğu gibi dar gelirli vatandaşlar yararlanabilecekler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın