Başbakan adayı, mega projelerin mimarı

Akşam gazetesinin haberine göre, Yıldırım'ın dümeninde olduğu önemli projelerin başında 3. Köprü geliyor. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul'a inşa edilen 3. Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) bitme aşamasına geldi. Dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olan izmit Körfez Geçişi Köprüsü'nün son tabliyesi de yine Yıldırım'ın bakanlığı döneminde yerleştirildi. 

Avrasya Tüneli 8 ay erken bitiyor

Avrasya Tüneli projesi de Binali Yıldırım'ın dönemine damga vurdu. Yıldırım son yaptığı açıklamada, projenin belirlenen zamandan 8 ay önce, yani 2017'nin ikinci yarısında hizmete girmesinin planlandığını müjdelemişti. Öte yandan Türkiye'yi mobil iletişimde 3G'den sonra 4.5G teknolojisiyle tanıştıran da yine Yıldırım oldu. 5G teknolojisi için de çalışma başlatıldı.

MARMARAY projesiyle İstanbul'un Asya ve Avrupa yakaları denizaltından demiryoluyla birbirine bağlandı, uzun yıllardır mesafe alınamayan, Karadeniz Sahil Yolu Projesi tamamlanarak, bölge halkının hizmetine sunuldu. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi de başladı. Bu hattın bu yıl sonunda hizmete girmesi hedefleniyor.

3. Havalimanı 2018'de açılıyor

YILDIRIM'IN bakanlığı döneminde, dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak ve 2018'de ilk etabı açılacak İstanbul 3. Havalimanı projesi çalışmaları hız kazandı. Havacılık sektöründe gerçekleştirilen liberalleşmenin sonucunda pazara birçok özel havayolu şirketi girdi.

BU dönemde Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projeleriyle büyükşehirler arasındaki mesafeler kısaldı. 1.213 kilometresi yüksek hızlı tren hattı olmak üzere toplam bin 805 kilometre yeni hat yapıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın