Başbakan, Avrupa’yı uyardı: İçişlerimize karışmayın, yerinizi bilin

Başbakan, Avrupa’yı uyardı. Avrupa’daki bazı ülkelerin bakanlara yönelik tavrına tepki gösteren Başbakan Binali Yıldırım, “İç işimize karışmayın, kendi işinize bakın. Herkes yerini yurdunu bilsin” dedi.

Başbakan Yıldırım, Karaman’da düzenlenen mitingde konuşma yaptı.Binali Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

EVET OYU VEREN HAİNDİR SÖZÜNÜN HESABINI VER

Büyük değişime sayılı günler kaldı. Kılıçdaroğlu’da gün görmemiş yalan var. Evet oyu verenler haindir sözünün hesabını ver. İşi gücü kafa karıştırmak.

Biz hakkın ve halkın hizmetkarıyız. Tek adresimiz millettir. Yeni anayasada işin sahibi millet olacak, patron siz olacaksınız. Kılıçdaroğlu’nun çalışarak iş başına gelme gibi bir hedefi yok. 15 Temmuz gecesi halkın gücü, tankın gücünü yendi.

Yeni anayasayla milletin iradesini ortak olmaya çalışanlar, 15 Temmuz’u, Gezi olaylarını planlayanlar artık tarihin çöplüğünde yerlerini alacaklar. Medya plazalarında hükümet kurma-yıkma dönemi sona erecek. Manşetlerin değil milletlerin söylediği olacak. CHP ve HDP hayır oyu vererek ne vaat ediyor?

TEK ADRESİMİZ MİLLETTİR

Biz hakkın ve halkın hizmetkarıyız. Tek adresimiz millettir. Yeni anayasada işin sahibi millet olacak, patron siz olacaksınız.

Kılıçdaroğlu ayaküstü 40 tane yalan söylüyor, ben hangi birini düzelteyim. Biz kendi işimize bakalım. Yeni sistemle beraber artık şeytan taşlamak yok. Engelli koşu yok. Artık engelsiz koşu var. Belirsizlik ortadan kalkıyor. Cumhurbaşkanı, başbakan anlaşmazlığı diye bir şey kalmıyor. Çünkü sistem değişiyor, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi geliyor. Gücü sandıkta siz belirliyorsunuz.

BOŞUNA İKİZ KARDEŞLER DEMİYORUZ

Güvenoyunu milletin kendisi sandıkta verecek. İki partinin söylemleri aynı. Boşuna ikiz kardeşler demiyoruz. Bunlardan hayır gelir mi? Yeni anayasa yapıyoruz ona da hayır diyorlar.
İstedikleri kadar ‘hayır’ desinler, istedikleri kadar karşı çıksınlar. Kılıçdaroğlu yedi seçimdir eve eli boş dönüyor. Bu sefer de aynısı olacak.

Gençlerin bu ülkenin ev sahibi olduğu anlayışını AK Parti ile başlattık, şimdi yeni anayasa ile taçlandırıyoruz. Yargı hem bağımsız hem tarafsız oluyor. Yargıda birlik sağlıyoruz. Rütbeye göre adalet olmaz.

Bu değişiklikle Meclis daha güçlü hale geliyor. Meclis yasaları çıkaracak, aynı zamanda hükümeti de denetleyecek. Kılıçdaroğlu diyor ki ‘milletvekilleri soru soramayacak’. Bu kadar da olmaz.

Cumhurbaşkanı yardımcıları her yaptıkları işten sorumlu olacak, hesap verecekler.
Cumhurbaşkanı hem yetkili hem sorumlu olacak. Şu anda yetkili ama sorumlu değil. Oyu veren hesabı da sorar. Hükümetler mevcut sistemde çok kısa oluyor. Siz 5 yıllığına seçeceksiniz, 5 yıl boyunca kesintisiz hizmet, kesintisiz görev yapılacak.

YENİ SİSTEMDE ZAMAN KAYBI YOK

Cumhurbaşkanı ile Meclis seçimi aynı gün olacak. Daha sonra hükümet kuruldu- kurulmadı olmayacak, zaman kaybı yok. İlk günden işbaşına gidilecek. Belirsizlik dönemi yok oluyor.
16 Nisan genel seçim değil. Türkiye’nin geleceğini oylayacağız. Vatandaşlarımdan şunu istiyorum. Hepimizin farklı siyasi görüşleri olabilir. Mesele memleket meselesi deyip ona göre karar vereceğiz. İster CHP’ye, ister AK Parti’ye, ister MHP’ye, hatta ister HDP’ye gönül versin. 16 Nisan parti seçimi değil, Türkiye’nin geleceğinin seçimidir.

BUNUN ADI IRKÇILIKTIR

Türkiye demokratikleşme yolunda mesafeler katettikçe Avrupa’nın bazı ülkelerinde maalesef ırkçı söylemler gün geçtikçe artmaya başladı. Erdoğan düşmanlığı moda oldu. Terör örgütlerinin, PKK’nın, FETÖ’nün adamları rahatça ‘hayır’ propagandası yapıyor, ‘hayır, hayır’ diye sokak sokak dolaşıyor, bölücü başının posterlerini taşıyor ama ‘evet’ demek yasaklanıyor. Bunun adı düpedüz ırkçılıktır.
Bizim hiçbir ülkeyle alıp veremediğimiz yok. Avrupa Birliği, 54 yıldır Türkiye’yi oyalıyor. İlişkileri bozmak Türkiye’yi etkileyebilir ama Avrupa’yı daha çok bozar.

Türkiye’nin iç meselesi olan bu halk oylaması konusunda Avrupa’yı uyarıyorum. İç işimize karışmayın, kendi işinize bakın. Herkes yerini yurdunu bilsin. PKK’ya eylem yaptırmak size mi düştü? FETÖ’cülere kol kanat germek size mi düştü? Buradan müjdesini veriyorum, Karaman’a havalimanı da yapacağız.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.