Baykal’dan Bakan Soylu’ya cevap

Baykal’dan Bakan Soylu’ya cevap geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Bakanlığa gel” çağrısına CHP Antalya Milletvekili Baykal böyle cevap verdi: “Sayın İçişleri Bakanının açıklamalarını gördüm. Sayın İçişleri Bakanıyla her an buluşmaktan, onu dinlemekten, onun bana söyleyeceği devletin bilgisi dahilindeki her konuyu benimle paylaşmasından mutluluk duyarım. Buna açığım, hemen bunu gerçekleştirebilir.”

Halk oylaması çalışmalarını sürdüren CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, , İzmir Kemeraltın’daki esnaf ziyaretinin ardından bir lokantada partililerle yemek yedi. Baykal burada gazetecilerin, Soylu’nun bugün Rize’de kendisine yönelik sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, şunları belirtti:

“Sayın İçişleri Bakanının açıklamalarını gördüm. Sayın İçişleri Bakanıyla her an buluşmaktan, onu dinlemekten, onun bana söyleyeceği devletin bilgisi dahilinde her konuyu benimle paylaşmasından mutluluk duyarım. Buna açığım, hemen bunu gerçekleştirebilir. Yalnız bu buluşmaları benimle özel bilgi paylaşımı anlayışı içinde değerlendirmesine gerek yok. Yani elindeki bilgilerin gereğini derhal yerine getirebilir.”

HÜKMÜ YARGI VERİRİR

Soylu’nun kendisine aktaracağı bilgiler konusunda hüküm verecek durumda olmadığını dile getiren Baykal, şu değerlendirmede bulundu:

“Hüküm vermesi gereken yargı mercileridir. Türkiye’nin bu konudaki resmi sürecidir. O sürece elindeki bilgileri versin, o sürecin işleyişine verelim. Konu aydınlatılsın memnuniyetle, sevinçle ben de bunun takdirini yaparım. Ama şu ana kadar hiçbir şey yok, olduğuna dair benim bir bilgim yok. 7 yıldır bu konuda bol siyasi değerlendirmeler oldu. Hiçbirisinden hiçbi rşey çıkmadı. Eğer şimdi yeni bir durum varsa, benimle niye paylaşıyor sayın Bakan? Derhal yargı mercileriyle paylaşsın, onlar da gereğini yapsınlar, görelim. Şu ana kadar bu doğrultuda ne yazık ki ciddi bir şey çıkmadı.”

BENİM BU KONUDA ELBETTE BİR TEŞHİSİM VAR

Gerçeklerin ortaya çıkmasından mutluluk duyacağını dile getiren Baykal, “Benim bu konuda elbette bir teşhisim var, bir değerlendirmem var, bunu da kamuoyuyla paylaştım. Ama benim o değerlendirmemi, teşhisimi değiştirmemi gerektirecek hiçbir somut, ciddi gelişme olmadı. Bakan cesaret meselesinden söz ediyor. Cesaret, ‘Şu sırada bunu Gülen cemaati yaptı’ demek değildir. Bu dünyanın en kolay işidir. Herkes bugünlerde her şeyi oraya yüklüyor. Cesaret bunun dışında bugünün etkili mercileri arasında bu konuda sorumluluk sahibi varsa bunu söyleyebilmektir.  Bir içişleri bakanı için en büyük başarı resmi güç sahiplerinin gerekirse hoşlanmayacağı şekilde konunun gerçeğini ortaya çıkaracak cesaretli adımlar atmaktır.” sözlerine yer verdi.

BAKAN SOYLU BAYKAL’A BU ÇAĞRIYI YAPMIŞTI

“Deniz Baykal’ı gördünüz, ya sen, ey Deniz Baykal, sana söylüyorum, ben İçişleri Bakanı’yım, sen referandumla uğraşacağına sana tuzak kuranlara ait bir iki cümle söyle de milletin gönlü rahatlasın. Kendini savunamayan bir adamdan memlekete ne hayır gelir, hadi söyle. Ben İçişleri Bakanı olarak söylüyorum, yüreğin yetiyorsa İçişleri Bakanlığına bir gel Kemal Kılıçdaroğlu’yla da. Sana kaset kumpasını kim kurdu bir gösterelim. Onların elinin altında oyuncak olmayın ve bu milleti oynatmayın, iftira atmayın. Senin aklın bu saate kadar bu işlere ermemişse, Peygamber Efendimizi alet edecek, bu işlerle ilgili konuşacak hale de düşmemeni isteriz. Ayıptır, kutsallarımıza, kutsallarımız üzerinden değerlendirmelere girmemeliyiz, bu yanlıştır.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.