Beylikdüzü limanı 7 saatlik yolu iki saate indirecek!

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Beylikdüzü Ambarlı Lamanı mevkiinde yeni bir liman projesi için kolları sıvadı.

162 bin 373,24 metrekare alan üzerinde konumlanan İdo Beylikdüzü Liman projesi RO-Ro taşımacılığı seferlerinde kullanılması planlanıyor.

Biri 150 diğeri ise 230 metre uzunluğunda olmak üzere 2 adet yanaşma yeri bulunan İDO Beylikdüzü Limanı projesinde 150 metrelik yanaşma yerine 125 metrelik, 230 metrelik yanaşma yerine ise 180-200 metre uzunluğunda gemilerin yanaşması düşünülüyor.

7 saatlik yol 2 saate inecek

Marmara’nın kuzeyinde Ambarlı ile Topçular arasında çalışacak gemiler, tır ve kamyonların İstanbul trafiğini işgal etmeden Avrupa’dan Asya’ya geçebilmesi hedeflenen İDO Ambarlı Limanı projesi ile Ambarlı’dan yarım saatte yüklenecek gemilerin Topçular’a 2 saatte varacakları, karayolundan ortalama 7 saat süren yaklaşık 300 kilometrelik mesafenin 2-2,5  saate ineceği, kent içi ağır vasıta transit geçişinin rahatlayacağı, tır ve kamyonlardan kaynaklanan yol yıpranmalarının da azalacağı düşünülüyor.

Doğu-Batı yönüne doğru uzanacak

Çift yönlü olarak gerçekleştirilen Ro-Ro taşımacılığı kapsamında ilk etapta Kuzey-Güney güzergahında başlanılacak olan Ambarlı-Topçular hattı ileride Doğu-Batı yönüne doğru uzanacak.

İDO Beylikdüzü Liman projesinin 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

ÇED süreci başlayan İDO Beylikdüzü Liman projesi ile ilgili ÇED süreci tamamlana kadar her türlü bilgi ve projeye ilişkin görüş ve sorular İstanbul Valiliği’ne ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilebiliyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıElektriğe vergi geliyor
  Sonraki yazıGayrimenkul yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli?
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın