“Bir müjdeyi paylaşmak istiyorum”

Konut bakımından İstanbul gerçekten çok farklı  bir noktaya geldi. Zira göç alma noktasında önüne geçemiyorsunuz. Ben belediye  başkanlığımda 'Nakil ilmuhaberi verilmesi gerekir.' dediğimde kıyamet kopardılar.  Eğer biz o zaman nakil il muhaberini kabul ettirebilseydik, bugün İstanbul 15  milyona kesinlikle ulaşmazdı. O zaman nüfus 8 milyondu ama şimdi neredeyse  katladı.

Bir müjdeyi İstanbullularla özellikle bir örnek olması bakımından, Esenler'de yaşayan kardeşlerimle paylaşmak istiyorum. Kentsel dönüşüm için 5 Ekim 2012 tarihinde Esenler Havaalanı Mahallesi'nde ilk kazmayı vurmuştuk. İşte bu mahalledeki çalışmalar tamamlandı. İnşallah önümüzdeki ay hak sahiplerine anahtarları teslim edilecek. Bu bölgede 2373 konut, 55 işyeri yapıldı. Böylece kentsel dönüşümü bir hayal olmaktan çıkartıp, gerçeğe dönüştürmüş oluyoruz.

Ülkemizde bu çerçevede yıkılıp yeniden yapılması gereken 6 milyondan fazla konut var. Şu ana kadar 48 ilimizde 179 alan riskli bölge ilan edilerek, kentsel dönüşüm kapsamına alınmıştı. 
 
Bizim amacımız yuva yıkmak değil, tam tersine vatandaşlarımızı güvenli ve huzurlu yuvalara ulaştırmaktır. Kentsel dönüşüm çalışmalarının hedeflediğimiz sonuca ulaşacağını sanıyorum.
 
Biz yapmak için mücadele ederken, birileri de yıkmanın peşinde. Bakıyorsunuz oda, işi gücü aslında plan proje bunlarla uğraşması lazım. Nerede kentsel dönüşümle ilgili bir adım atacaksanız bu malum oda hemen işi yargıya götürür. Yav senin işin ne, senin işin yapmak mı, yıkmak mı? Her yerde işi gücü bu. Netice alıyor mu? Almıyor ama bize süre kaybettiriyor. Sokaklara döşenen bombalar yüüznden bölgede ciddi bir tahribat var. İlçelerimizin böyle kalmasına rıza gösteremezdik. Güvenlik güçleri girmesin diye kanallar açılıyor.

FEZLEKELERİN KALDIRILMASI

Dokunulmazlıkların kaldırılması deyince yani  'milletvekillerine dokunulmazlık kalksın' diye bir şey anlıyorlar. İşin aslı bu  değil. Kimin fezlekesi varsa o fezlekeyle ilgili sürecin hemen yargıya taşınması  anlamınadır bu. Suçun varsa yargılanacaksın kardeşim. Ben senin  milletvekilliğinin bitmesini nasıl beklerim? Bu kadar olaylar olacak, sen terör  örgütüne silah taşıyacaksın arabanla, tabutlarla silah taşıyacaksın, ondan  sonra…'Hani kalksın' diyordun da şimdi ne oldu. Niye geri vitese taktın.Algı operasyonunu bu millete düşman olanların eline fırsat olarak vermemeliyiz. 

Siyaset fezlekelerin önünde bariyer oluşturmamalı. Ana muhalefet ipe un seriyor.

"YÜKSEKOVA ŞEHİR İÇİN DAHA UYGUN"

Çukurlar, kanallar ama bunlar atık su  kanalları değil, bunlar içme suyu kanalları değil, bunlar yağmur suyu kanalları  değil, bunlar doğal gazların hatlarının döşenmesi için değil, bunlar elektrik  şebekesi için değil, buraya güvenlik güçleri girmesin diye açılan kanallar.

 Sokaklara, binalara, kazılan çukurlara döşenen bombalar ve yaşanan çatışmalar  yüzünden bölgede ciddi bir tahribat ortaya çıktı. Güvenlik güçlerimiz  teröristleri birer birer etkisiz hale getiriyor. Tabii ilçelerimizin böyle harap  halde kalmasına rıza göstermedik, gösteremezdik, göstermedik. İnşallah hem Sur'u tarihi görünümüne kavuşturacak hem vatandaşları huzur içinde yaşayacağı konutlara kavuşturacağız.

Sadece tarihi yapılan bir kenara bırakarak diğer yapıların  tümü yıkılmalıdır.

Cizre'nin yeniden şehir olması lazım. Şırnak'a şehir demek mümkün değil.Hakkari topoğrafik olarak bir şehir yapısına uygun değil, Yüksekova şehir için daha uygun.

Türkiye'nin 2023'e kadar 6 milyon ek konuta ihtiyaç duyulacağı hesaplanıyor.

KANAL İSTANBUL PROJESİ

Biz toplu konutta artık özgün mimariyi, yerel  mimariyi hayata geçirmenin gayreti içerisindeyiz. 2011 yılına geldik 500 bin  konutluk hedef aşıldı. Şimdi 2023'e kadar ikinci bir 500 bin hedefi var. Şimdi bu  hedefi de aştık ve toplamda inşallah diyoruz ki 1 milyon değil, 1 milyon 200  binlik bir rakama doğru gidelim. Çünkü Kanal İstanbul… Kanal İstanbul yapıldığı  anda Kanal İstanbul'un her iki tarafında gerçekten İstanbul'un şanına yakışır  konutlarla, Kanal İstanbul'un farklılık arz etmesi gerekiyor. Buna da hep 'Olur  mu canım' diyenler çıktı. Arkadaşlar, Kanal İstanbul olacak. Kanal İstanbul'u  yapacağız. Kim ne derse desin yapacağızArkadaşlarımı, Kanal İstanbul'un çevresinde dikey mimarinin kesinlikle yapılmaması konusunda uyardım. Artık dikey yapılaşmadan yatay yapılşamya geçme zamanı gelmiştir. 

Kaynak:Vatan

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın