Bodrum’da lüks yaşamın yeni adresi

Tüm dünyada giderek yükselen lüks yaşam trendi, Türkiye’de Nef ile Bodrum ve İstanbul’da hayat buluyor. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeler ve şirketin ilk yarıyıl performansı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeler ve şirketin ilk yarıyıl performansı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Nef olarak, rekorlarla geçen 2017 yılının ardından 2018’e de çok hızlı başladıklarını ifade eden Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, “Özellikle alternatif satış kanallarımız üzerinden yakaladığımız büyümeyle, satışlarımızı ilk yarıda yüzde 50’nin üzerinde artırmayı başardık. 18 Temmuz itibarıyla toplam ciromuz 1,1 milyar TL’yi aştı. Bu başarı, gayrimenkul sektöründe bir ilk olan ve JCR tarafından bize verilen A+ kredi notunun da en büyük dayanağı. Hedefimiz geçen yılın toplamında ulaştığımız 1,5 milyar TL’lik ciroyu, bu yıl sonunda Nef’in, lokasyon, fiyat, hedef kitle ve projede kullanılan malzemelerle, lüks segmenti hedefleyen yeni bakış açısı ‘Reserve’ projelerini tanıtan Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, 2018’in ilk 6 aylık mali verilerini de gazetecilerle paylaştı.

Hedef yüzde 40 büyüme

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışlarının yılın ilk 6 ayında geçtiğimiz yıla göre neredeyse aynı seviyede gerçekleştiğini hatırlatan Erden Timur, “Nef olarak satışlarımızı geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 50’nin üzerinde artırdık. 1 Ocak – 18 Temmuz arasındaki dönemde ise 1,1 milyar TL’lik ciroyu aştık. Bu başarı, gayrimenkul sektöründe bir ilk olan ve JCR tarafından bize verilen A+ kredi notunun da en büyük dayanağı. Hedefimiz geçen yıl elde ettiğimiz 1,5 milyar TL’lik ciroyu bu yıl 2 milyar TL üzerine yükseltmek” dedi.

7 alternatif satış kanalı

Nef’teki bu başarının altında yatan en büyük nedenin, alternatif satış kanalları olduğunun altını çizen Erden Timur şöyle devam etti: “Satış kanallarını iki şekilde değerlendiriyoruz. İlk olarak müşterinin satış ofisine geldiği ve sonra alım yaptığı geleneksel satış kanalı… İkincisi ise kurumsal iş birliklerini, Anadolu’daki bayi yapılanmasını ve yabancıya satış gibi tüm unsurları kapsayan alternatif satış kanalları… Bizim geçen sene yüzde 7 olan alternatif satış kanallı satışımız ilk yarıda yüzde 48’i buldu. Hatta Temmuz’un ilk haftasında yüzde 50’yi aştık.”

Son 3 yılda 14 proje ve 4 bin 500 konut

Sektördeki tüketici alışkanlıklarının da değiştiğini söyleyen Erden Timur, “Eskiden konut yatırımcısı, bir konut almadan önce ortalama 3 konut projesini geziyordu. Bu rakam artık 9’a yükseldi. Yani insanlar artık ince eleyip sık dokuyor. Doğru lokasyon, iyi proje ve marka değeri artık daha da ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı. Bu noktada sektördeki rekabetin, güven ve güç temelinde şekillenmeye başladığına da dikkati çeken Erden Timur, “Son 3 yılda 14 proje ve 4.500’ün üzerinde konut teslimi gerçekleştirdik. Her dönem bilançomuzda minimum 200 milyon TL’nin üzerinde net nakit durur. Ayrıca senetli satışlardaki vadelerimiz de 60 ay değil en fazla 36 ay vade. Tüm bu veriler, bizim aslında finansal gücümüzü destekleyen en önemli unsurlar arasında” diye konuştu.

10 binin üzerinde konut teslimi

Gayrimenkuldeki ‘stok’ eleştirilerine de yanıt veren Erden Timur, “Sektörde konut envanterine yönelik kapsamlı bir analiz yok. Hangi bölgelerde ne kadarlık bir ihtiyaç olduğunun tespiti ve ruhsatın da buna göre verilmesi şart. Biz Nef olarak proje ortaya çıkmadan önce, derinlemesine bölgesel analizler yapıyoruz. Bugüne kadar Nef 10 binin üzerinde konut teslim etti. Ama bitmiş ve şu an portföyde kalan konut sayısı 50’yi geçmez. Bu da kolay kolay görülemeyecek bir rakam” dedi.

Yabancıya satışta 30 milyar dolar

Türkiye’nin gayrimenkul sektörü özelinde yeni bir hikâyeye ihtiyaç duyduğunu ifade eden Erden Timur, “Türkiye ihracatla büyüyebilecek bir ülke. Çünkü doğal kaynağı yok. Dünyadan parayı borç olarak değil, ürün karşılığı transfer etmemiz lazım. Bu da bizim sektörün önemini artırıyor. Doğru hamlelerle yabancıya yılda çok rahat 30 milyar dolarlık satış yapabilecek bir ülkeyiz. Mütekabiliyetten bu yana yabancıya 100 binin üzerinde konut satmışız. Bunun ihracat karşılığına bakarsanız müthiş bir değer” dedi.

Nef Reserve bakış açısı

Tüm dünyada giderek yükselen lüks yaşam trendi, Türkiye’de Nef ile Bodrum ve İstanbul’da hayat buluyor. Nef, lokasyon, fiyat, hedef kitle ve projede kullanılan malzemelerle, lüks segmenti hedefleyen yeni bir bakış açısı sunuyor. Nef Yalıkavak, Nef Gölköy ve Nef Kandilli’yi, Nef Reserve bakış açısı ile geliştirdiklerini söyleyen Timur, “Amaç Reserve projelerimizde lüksü ulaşılabilir kılıp, Nef müşterilerine sunmak” dedi.

Projenin yüzde 60’ı lansmana çıkmadan satıldı

Üç tarafı denizle çevrili 116 dönümlük bir yarımadada yer alan Nef Yalıkavak, 398 adet villa ve rezidanstan oluşuyor. Rezidansların tümünde deniz manzarası var. Nef Yalıkavak, 460 metre uzunluğunda bir sahil şeridine, 2 bin metrekarelik bir kumsala sahip. Nef Yalıkavak’ı prestij projesi olarak gördüklerini ifade eden Erden Timur, “Lansmana çıkmadan projenin yüzde 60’ını sattık. Nef Yalıkavak’ta dünyanın en lüks resort otel zincirlerinden Banyan Tree yer alacak. Banyan Tree, böylece Avrupa’daki ilk otelini de Türkiye’de açmış olacak” dedi.

Nef Yalıkavak’ta doğanın içinde bir yaşam

Nef Yalıkavak’ın bir sahil sitesi konseptinde olmasını hayal ettiklerini, ‘yazlık gibi yazlık’ diyerek yola çıktıklarını kaydeden Erden Timur, “Mesela bizim burada balıkçımız var. Gündoğan’da bir balıkçı ile anlaştık, sabahın 5’inde taze balık, isteyenlerin ayağına gelecek. Uyanamayan ise kasaba meydanından balığını temin edecek. Meydanımızda yer alan dükkanlar için buradaki köylerle anlaştık. Burada NEF Reserve Yalıkavak paketlemesiyle zeytinyağı, peynir, domates reçeli satılacak. Bu proje bir anlamda köylü ile kentliyi bir araya getiren bir proje olacak” dedi.

Doğaya dost proje

Bu arada Nef Reserve’in ikinci projesi ise Gölköy’de hayata geçiyor. Denize sıfır yaklaşık 50 bin metrekarelik arazide 38 villadan oluşacak projenin işletmesini Nef Yalıkavak’ta olduğunu gibi yine Banyan Tree üstleniyor. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Nef Gölköy’ün hiçbir ağaç kesilmeden şekillenen örnek ve prestij projesi olacağını kaydederken şöyle devam etti: “Nef Gölköy ile bir gayrimenkul projesinin nasıl doğa dostu olabileceğini gösteriyoruz. Proje alanında bulunan 136 çam ağacının tamamını koruma altına aldık. 200 zeytin ağacının ise yerini değiştirdik. Baktığımızda bu bizim Nef olarak yaptığımız en küçük proje. Toplam 17 bin metrekare inşaat alanı var. Ama ‘hayatımın projesi’ diyebileceğim; dünyaya, Türkiye’ye, Bodrum’a bir ‘eser’ kazandırıyoruz ifadesini kullanabileceğim bir proje.” Nef Gölköy’deki villaların 13’ünün de şimdiden satıldığı bilgisini paylaşan Erden Timur, ortalama metrekare satış fiyatını da 6 bin euro olarak açıkladı.

Özel iskele ve yaz kış bahçe konforu

Hafif eğimli topografyanın Ege Denizi’yle buluştuğu Nef Yalıkavak’ta, önünüz alabildiğine deniz ve her evin kendine özel eşsiz bir manzarası var. Bu manzaraya karşı sunacağımız ‘’ ‘Reserve’ foldhome konsepti de burada yaşayacaklara önemli ayrıcalıklar sağlıyor. Teknelerin yanaşması için özel iskelesi, yaz kış bahçe konforu sunan yeşil alanları, kıyı terasları, açık hava kütüphanesi, çocuklar için Bodrum’da yepyeni bir dünya sunacak Happy Nest ve daha birçok ayrıcalıkla Nef Yalıkavak, 365 gün yazlık tadında bir yaşam sağlayacak.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.