Bodrum’da ödüllü iki proje

AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects tarafından tasarlanan ‘Avend Beytepe’ ve ‘Akyarlar Villaları’ projeleri World Architecture Community tarafından verilen ödüllerde, 28. proje döngüsünde ödüle layık görüldü.  

Ankara Beytepe’de yer alan Avend Beytepe özgün kimliğinin yanı sıra sağladığı imkanlar ve zengin peyzaj alanları ile yaşam standartlarını değiştirecek, yenilikçi bir tasarım olarak ortaya çıkmaktadır. Toplam 140,000 metrekarelik bir inşaat alanına sahip proje 2 parselden ve 4 farklı kütleden oluşmaktadır. Blokların konumlandırılmasında iki parselin tek ve büyük bir iç avluya baktığı hissini elde etmek amaçlanmış, bu sebeple bloklar arsa çeperlerine yerleştirilmiş ve mümkün olan en ferah yeşil alan vistası ve kullanımı sağlanmıştır. Bloklarda insan ölçeğini yakalamak amacı ile yatay bir tipoloji tercih edilmiş ve teraslı kütle yapısı ile bu durum pekiştirilmiştir. Avend Beytepe, estetik bir kaygı ile tasarlanmasıyla beraber kapsadığı planları fonksiyonel bir tutumla birleştirmiştir. Kendi bahçelerine açılan geniş dubleks daireler, yeşil teras çatılar ve arazinin orta noktasında çözümlenen geniş peyzaj alanına hakim farklı tipolojideki ferah dairelerde ev sahipleri kendini özel hissedeceklerdir.

Kesintisiz deniz manzarası

Bodrum’un Akyarlar bölgesinde konumlanan proje her biri iki katlı, altı farklı yapıdan oluşmaktadır. Projenin denize sıfır bir arazide konumlanması nedeniyle manzaraya hakimiyet önemli bir unsur olarak ele alınmıştır. Zemin katta yer alan ve bahçeye açılan teras alanlarında deniz manzarasının kesintisiz olması amacıyla yerleşim planı ve villa kotları ön planda tutulmuştur. Villa zemin katlarında geniş yaşam alanlarının, geniş bahçe bölümleri ile desteklenmesi proje başlangıcındaki en temel beklentilerden biri olarak ortaya çıkmıştır. Her bir villa bahçesinde aynı zamanda kendine özel bir havuz tasarlanmıştır.  Sahil boyunca uzanan ve sahilin üst,  villaların alt kotunda bulunan açık alan, günlük yaşamın büyük bir bölümünün geçirileceği bir peyzaj ve yaşam alanı olarak tasarlanmıştır.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.