TOKİ kar ediyor, vatandaş mağdur oluyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) borçlu olan vatandaşlar her ay artan kredi borçları nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Özgür Düşünce Gazetesi'nin haberine göre, TOKİ Sulukule projesinden ev alan ya da arsa karşılığı borçlanan vatandaşların kredilerini düzenli ödemelerine rağmen ödedikleri kredi miktarının zam farkına dahi zorla denk geldiği ortaya çıktı. TOKİ'nin zam oranını kendisi belirlemek yerine Maliye ve TÜİK'ten alması nedeniyle vatandaşlar mağdur oluyor. Dört yıldır kredi ödeyen vatandaşlar ödedikleri paranın direkt faize gittiğini hatta borçlu olunan anaparanın da yükseldiğini belirtti.

Yılda 6 bin lira artıyor

Sulukule'de arsası olan memur H.K. arsasını 75 bin liraya saydırıp TOKİ'nin ev kurasına girdi. 2+1 ev alacak olan H.K.'ya TOKİ 157 bin TL borç çıkardı. 75 bin lira peşinat artı 157 bin TL borcu olan H.K. altı ay düzenli ödeme yaptı. Altıncı ayın sonunda taksitlerine ve anapara borcuna yüzde 10 zam gelen vatandaş ödemelerini düzenli yapmasına rağmen ana borcu 157 bin liradan, 158 bin liraya çıktı.

TOKİ mağduru oolduğunu söyleyen H.K. ödemelerine düzenli bir şekilde devam ettikten altı ay sonra yapılan yeni zamla birlikte anapara borcu 163 bin liraya çıktı. Bir sene boyunca ödemelerini düzenli yapan TOKİ mağdurunun anapara borcu altı bin lira artış gösterdi.

Maaşa zam yok, krediye var

Yaşanan duruma isyan eden H.K, “Bu şekilde bir zam bizlerin maaşına yansımıyor. Ama devlet bizim kredilerimize bunu yansıtıyor. Ben bunu ömrümün sonuna kadar da ödesem bitmeyecek bir borç ortaya çıkıyor. Yetkililerin bu duruma bir an önce çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.

Bitmeyen kredi yapmışlar Memur maaşıyla geçinen vatandaşların krediyi artık ödeyemeyecek noktaya geldiğini belirten H.K, “Tanıdığım birçok insan evini yok pahasına sattı. Çünkü krediyi ödeyemiyor. Bitmeyen kredi yapmışlar” ifadelerini kullandı.

Dava açıldı

Sulukule'de 192 metrekare arsa üzerinde bulunan evine karşılık TOKİ'yle anlaşan A.B. sözleşmeye riayet etmediği gerekçesiyle TOKİ'yi mahkemeye verdi. TOKİ'nin evine ve arsasına 71 bin 500 TL değer biçtiğini, buna karşılık kendisine 125 metrekare konut vereceğini belirten A.B., 171 bin 602 TL ödeme yapması karşılığında TOKİ'yle anlaştı.

Ancak TOKİ sözleşme gereği kendisine vermesi gereken 125 metrekare konut yerine 94 metrekare konut teslim etti. TOKİ tarafından sözleşmenin başında metrekaresi 1.254 TL'ye yapılan konutun maliyeti vatandaşa daha sonra 2.500 TL olarak fatura edildi. TOKİ'nin sözleşmeye uymadığını belirten A.B. 125 metrekare yerine 94 metrekare teslim edilmesini hem de maliyetin iki katına çıkarılmasını mahkemeye taşıdı.

Zam oranını TOKİ belirlemiyor

Daha önce de gelen şikâyetler üzerine açıklama yapan TOKİ, zam oranını kendilerinin belirlemediğini kaydetmişti. TOKİ'nin açıklamasında, "Zam oranları yorumlara sebebiyet vermemek amacıyla İdaremizce hesaplanmamakta olup, ilgili ve yetkili kurumlar olan Maliye Bakanlığı ve TÜİK'ten talep edilmekte, yazılı olarak temin edilen oranlar hiçbir değişiklik yapılmaksızın aynı şekilde kullanılmaktadır" ifadeleri kullanılmış.
 

Memur maaşına göre zam yapılıyor

TOKİ'den ev alanların borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranına göre artırılıyor. Ara ödemelere indirim yapılmıyor, yalnızca borç bakiyesi azaldığından aynı vadede daha düşük aylık taksitler ödeniyor.

TOKİ kar eden bir yapıya dönüşmüş

İncelemenin yapıldığı evde 3. sınıf B grubu yapı malzemelerinin kullanıldığı tespit edildi. Rapora göre A.B.'ye teslim edilen evin maliyeti 61 bin 267 TL'ye denk geliyor. Yapılan fiyat artırımının ve istenen meblağın hukuk dışı olduğunu belirten bilirkişi, hazırladığı raporda TOKİ'nin kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olmasına rağmen bu durumda kâr amacı güden bir yapıya büründüğünü ve vatandaşı mağdur ettiğini belirtti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.