“Bu kentsel dönüşüm değil, bina yenileme”

Kentsel dönüşüm kavramı uzun süredir gündemimizi meşgul eden bir konu. Peki kentsel dönüşümden ne anlıyoruz? Türkiye'de kentsel dönüşüm hakkındaki görüşlerini açıklayan Evrenol Architects'in kurucusu yüksek mimar Mehpare Evrenol, insanın psikolojisini önemsemeyen, farklılıkları yok sayarak herkesi bir hizaya sokan, kent yaşamından kopuk inşa edilen kapalı sitelerin birey ve kentlerimiz üzerinde olumsuz etkiler yarattığının altını çizdi. İnsan öğesinin bu projelerde yok sayıldığını söyleyen Evrenol, insanlara mekanize bir hayat sunulduğunu ifade ederek kentin çeperleri kadar merkezlerinde de benzer problemlerin yaşandığını belirtti. Evrenol şöyle konuştu:

"Kentsel dönüşüm adı altında yapılanları bina yenileme olarak adlandırıyorum. Binaların yenilenmesine elbette çok ihtiyacımız var. Yeni sistemle bu binalar güçlü depremlere dayanıklı şekilde dizayn ediliyor. Yüzde 80’i gecekondu olarak yapılmış bir İstanbul şehrinden depreme dayanıklı konutların olduğu bir şehre doğru yol alıyoruz. Bu kadar büyük yatırımların yapıldığı bu şehirde, kentsel dönüşümün hakkını vererek ilerleyebilseydik, şehirciliğin gerektirdiği tüm kriterleri yerine getirerek master planlama yapabilseydik büyük bir kazanım olacaktı. Bu şans vardı, bunu kaçırdık. Çünkü bu sürüp giden sürece kentsel dönüşüm denemez.”

"Kentsel dönüşüm avantajını kaçırdık"

İnsanların kapalı sitelerde çocuk büyütmeyi tercih etmelerini anladığını belirten Evrenol, sosyal katmanların karmaşasının insanları bir nevi kendilerini ve yaşamlarını korumaya ittiğini vurguladı. Tüm bu problemlere yanıt olarak kentsel dönüşümün bir avantaja dönüştürülebilecekken bu fırsatın kaçırıldığını gündeme getiren Evrenol, her çağın kendi karakterini oluşturması gerektiğini belirtti. Modern yaşamın merkezleriyle, meydanlarıyla, alışveriş mekanlarıyla, sineması, tiyatrosu, esnaf lokantası, bakkalı, manavı, merhabası ile hayat bulduğunu vurgulayan Evrenol, yeni yapılan projelerin bahsi geçen sosyal yaşantıdan sadece bazı parçalarını barındırabildiğini ve bu durumun sağlıklı bir kent yaşamı kurmak için yetersiz kaldığını ifade etti. Evrenol, " 'Kapalı' niteliği taşıyor olmalarına rağmen sosyal donatıları doğru tariflenmiş, kent merkezlerinin etrafında kümeleşebilen, birbiriyle etkileşim içinde olan ve bu dinamik kent örüntüsünden beslenebilen projeler yaratabilseydik doğru bir yol almış olacaktık" vurgusunda bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıAraplara önce sağlık kazandırdı, şimdi ev satacak
  Sonraki yazıGurbetçi yatırımını gayrimenkule yaptı
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın