Gurbetçi yatırımını gayrimenkule yaptı

Yurt dışında 1975'ten beri Türklere konut satışı yapan ve bu konuda danışmanlık hizmeti veren Nova Group Holding Üst Yöneticisi Müjdat Güler, Türklerin yurt dışında konut edinme verilerine ilişkin yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre yurtdışında yaşayan Türkler'in en çok konut aldığı ülke 1 milyon 800 bin rakamıyla Almanya oldu. Türk vatandaşlarının dünyada en çok ev aldığı şehir Berlin olurken, ABD'de ise New York, Miami, Los Angeles ve San Diego başı çekiyor. 

Güler, gurbetçilerin önceki dönemlerde genelde yurt dışından ev almak istemediğini kaydederken, Türkiye'de gayrimenkul konusunda yapılan bazı yanlışların onları dışarıdan ev almaya ittiğini söyledi.

Firmalara güven yok

Firmalara olan güvensizliğin gurbetçileri yurt dışından ev almaya yönlendirdiğini belirten Güler, "Ülkedeki küçük müteahhitlerin de dahil olduğu o yıllarda tüm piyasalar, 'Alamancılar' diye tabir edilen ama tüm Avrupa'dan gelen insanlara satılan ev ve arsa ile dönerdi. Hepimiz yazın 'Alamancıların' gelmesini beklerdik. 3 milyar dolar toplam ihracatımız varsa işçiler 5 milyar mark döviz getirirdi" dedi.

Yabancı devletlerin bunu gördüğünü, bu kişileri sisteme sokmak için onlara ev kredisi vererek ev almalarını sağlamak istediğini dile getiren Güler, bu konuda da başarılı olduklarını anlattı.

Amerikaya'ya ilgi büyük

Amerika merkezli gayrimenkul danışmanlık markası Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş da Türklerin ABD'de gayrimenkul alımına ilgi gösterdiğini belirterek, "Özellikle New York, Miami, Los Angeles, San Diego gibi gözde yerlerde gayrimenkul edinmeye yöneliyorlar. Genelde orta gelir grubuna yönelik gayrimenkul segmentine talep gösteriyorlar" dedi.

Gayrimenkulün her zaman kazandıracak bir yatırım olduğuna vurgu yapan Taş, "ABD'de mortgage krizinden sonra gayrimenkul fiyatlarının düşmesi, Türklerin bu ülkeden gayrimenkul edinmeye yönelik ilgisini artırdı. Kullanım amaçlı ya da yüksek kira getirisini hesaba katarak yatırım için ev alanlar bulunuyor" diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.