İçinde AVM olan projelere ilgi büyük

Türkiye son yıllarda hızla yükselen bir ivme kazandı. Ülke ekonomisinin büyümesiyle vatandaşın yaşam standartları değişiyor, haliyle bu değişim gayrimenkul yatırımlarına da yansıyor. İnsanlar artık karma proje denilen, içerisinde ofis, AVM, otel ve rezidans barındıran projeleri tercih ediyor. Bu talep sebebiyle; geçmişte AVM, ofis, rezidans ve otel projeleri birbirinden bağımsız yapılırken, artık karma proje konsepti içerisinde birleştiriliyorlar. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kolcuoğlu, son dönemde geliştirilen karma projelerde konut fonksiyonlarının yanı sıra AVM, ofis ve otel fonksiyonlarının da yer aldığına dikkat çekiyor.

Çevreci AVM'ler kazandırıyor

AVM yatırımlarının çoğalmasıyla birlikte insanlar AVM'lerde de bir farklılık bekliyor. AVM yatırımlarının da artık bir hikayesinin, diğerlerinden fark yaratacak bir özelliğinin olması gerekiyor. Kolcuoğlu, bu konuda şunları söylüyor: “Üstü açık, sokak görünümlü ve yeşil çevreci AVM’ler ön plana çıkıyor. Türkiye’de de sigara yasağının uygulanması ile birlikte, özellikle açık alanlar ön plana çıktı. Geçmişte AVM'lerin ortalama büyüklükleri 20-35 bin metrekare iken, son yıllarda 50-100 bin metrekare kapalı alana sahip AVM’ler yapılıyor. Küçük alanlı AVM’lerin yoğun nüfuslu kent merkezlerinde olmadıkları sürece zorlanacakları düşünülüyor.”

Yabancı yatırımcının ilgisi arttı

Bugün Türkiye çapında 394 AVM faaliyet gösteriyor. 1992 yılında Ataköy Galleria’nın açılmasıyla AVM’lerle tanışan Türkiye, bugün alışveriş alanlarının açık alanlarla bütünleştiği üçüncü ve dördüncü kuşak AVM’lerle yoluna devam ediyor. Türkiye’de perakende pazarının büyüme hızı yüzde 8’ler seviyesinde. Perakendedeki büyüme AVM’lere talebi artırırken, bugün AVM’lerde kiralanabilir toplam alan ise 10 milyon 100 bin metrekare. AVM pazarının yüzde 30’dan fazlası yabancılara ait. Pek çok AVM, Araplar başta olmak üzere yabancı gruplar tarafından satın alınıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.