Central Park 2. kez durdu

Ağaoğlu Grubu’nun daha önce “Bakırköy 46” ismiyle inşasına başladığı, ancak Bakırköy Belediyesi’nin açtığı dava sonucu durdurulan “Central Park” projesi, ikinci kez mühürlendi. Bakırköy Belediyesi yetkilileri, projenin yeniden durdurulduğunu doğrularken, “Belediye olarak açtığımız bir dava vardı. Sonuçlandı, plan iptali geldi. Danıştay’a itiraz hakları var. Buna göre ya devam edecek ya da yeniden planlanacak” ifadesini kullandı.

Milliyet’in haberine göre, Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ise, şubatta Danıştay’ın plan iptali kararını bozduğunu hatırlatarak, belediyenin yeniden yerel mahkemeye getirdiği davada, mahkemenin durdurma kararı verdiğini söyledi. Ağaoğlu, “Yerel mahkeme üst mahkemenin kararına uymadı ve bu kararı verdi. Dosya yine Danıştay’da. Ancak kısa sürede zorunlu olarak durdurduğumuz şantiyede doğrular ortaya çıkar ve başlarız” diye konuştu. 

Olumsuzluk hissettim

Ağaoğlu, projenin Reklam kampanyasını bir süre önce durdurduklarının da altını çizerek, “Satışları durdurmuştuk, satmadık. Ben bir olumsuzluk olacağını hissettim. Çünkü malum kesimin kırıntıları hala içeride var” ifadesini kullandı.  Ağaoğlu’nun Bakırköy 46 Projesi, İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin kararıyla 2013 yılı sonunda durdurulmuştu. Mahkeme, “İmar Planı Tadilatı”nın, yapı yoğunluğunu artırıcı ve donatı alanlarını azaltıcı fonksiyon ve yapılaşma hakkı getirdiğine hükmetmişti. Plan izah raporu ile onaylanan plandaki verilerin tutarsız olduğu sonucuna varılmış, Bakırköy 46 projesinin, yapı yoğunluğunu artırdığı, ulaşımı engelleyeceği ve tarihi yarımada siluetini etkileyeceği iddia edilmişti.

Plan değişmedi

Ağaoğlu, şubat ayı başında projede Danıştay’ın plan iptal kararını bozduğunu açıklamış, projenin aynı planla devam edeceğini söylemişti. İsmi Ağaoğlu Central Park olarak değiştirilen proje, 73 bin metrekare arazi üzerinde toplamda 1155 konut ve 12 villadan oluşuyor. Projenin satış hedefi ise asgari 1 milyar 200 milyon dolar olarak açıklanmıştı. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.