CHP seçim listesi açıklandı

CHP Basın Birimi'nden alınan bilgiye göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında perşembe günü toplanan parti meclisi, 1 Kasım genel seçimleri için milletvekili listelerine son şeklini verdi. 7 Haziran genel seçiminde milletvekili seçilen 131 ismin 128'i yerlerini korudu. Milletvekili listeleri Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim edildi

Eski Basın-İş Genel Başkanı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ile Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu gibi isimler CHP'nin milletvekili listesinde öne çıktı. Akkaya, İstanbul 1. bölge 11. sıradan, Erdoğdu, İstanbul 3. bölge 10. sıradan milletvekili adayı gösterildi.
İstanbul 3. bölge 9.sıradan aday olan Sibel Özdemir kadınlar lehine önemli bir değişiklik oldu. 7 Haziran'da İstanbul 3. bölge 9. sırada seçilen Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, 7. sıraya çekildi ve böylece seçilmesi garantilenmiş oldu.

CHP'nin akademisyen kökenli adayları arasında yer alan ve ABD'de uzun süre çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Kenan Köymen, Rize'de ilk sırayı aldı. Rize'de, Köymen'in ardından Çetin Keçeli ve Ali Şahinler de listeye girdi.
 

Aday listesinde Ali Balkız da var

Bolu'da akademisyen Mehmet Burak Cop, 3. sıradan 2. sıraya getirildi. Gazeteci Naci Sapan Diyarbakır 1. sıradan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Fatih Gürsul da Elazığ 1. sıradan milletvekili adayı oldu.

Van'da ilk sırada Cemal Şen, Kahramanmaraş'ta ilk sırada eski RTÜK üyesi gazeteci Ali Öztunç yer aldı. Eren Aslanoğlu, Malatya 2. sıra milletvekili adayı gösterildi.
Şanlıurfa'da ise ilk sıra, eski parlamenter Mehmet Vedat Melik'in oldu. Parti meclisi üyesi ve Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanlarından Fevzi Gümüş, İstanbul 3. Bölge 11. sıradan milletvekili adayı oldu. Alevi Bektaşi Federasyonu başkanlarından Ali Balkız da Ankara 8. sıradan aday gösterildi.

28 genç aday var

İbrahim Bahçecioğlu, Kayseri'de ikinci sıra adayı oldu. Aday listesinde 425 erkek, 125 kadın yer aldı. Adayların 13'ü ilkokul, 11'i ortaokul, 79'u lise, 447'si ise üniversite mezunu. 28 genç adayın olduğu CHP listesinde, 14 seçim bölgesinde ise ilk sırada kadınlar yer aldı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.