CHP’de seçim öncesi kavga

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, Yüksek Seçim Kurulu'na başvurarak 1 Kasım genel seçimleri için adaylarını ön seçim yapmadan belirlemesi yönünde karar çıkarttıran CHP'de fırtınalı günler bekleniyor.

YSK'nın kararıyla CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun elini güçlendirmesi partideki muhalifleri rahatsız etti. Kulislerde şimdiden Kılıçdaroğlu'nun 7 Haziran'da seçilen bazı isimleri liste dışı bırakacağı konuşulmaya başlandı. İddialara göre CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın hakkındaki kaset iddialarının ardından genel başkanlığı Kılıçdaroğlu'na devrettiği halde genel başkan gibi hareket etmesi CHP'de rahatsızlık yarattı

Cumhurbaşkanı ile görüşmesinden rahatsız oldu

Baykal'ın, 7 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesi partide eleştirilere neden oldu. Bu görüşmeden rahatsız olduğunu gizlemeyen Kılıçdaroğlu ile Baykal'ın araları bu süreçte bozuldu. 7 Haziran öncesi Antalya'da ön seçime giren Baykal ancak ikinci olabilmişti. Bu seçimlerde ön seçim yapmadan milletvekili adaylarını belirleyecek olan partide, Baykal'ın listede yer almayacağı konuşuluyor.

Muharrem İnce'de liste dışı

Kılıçdaroğlu'ndan çizik yiyecek bir diğer ismin Muharrem İnce olduğu öğrenildi. 2014'te yapılan olağanüstü kurultay'da genel başkanlık yarışında Kılıçdaroğlu'na rakip olan İnce, parti hakkında yaptığı muhalif açıklamalarla dikkati çekiyor. Geçen seçimde merkez yoklaması ile Yalova'dan 1. sıradan aday olan İnce, 7 Haziran seçimlerinden sonra partisinin başarısız olduğunu dile getirmişti. Kılıçdaroğlu ile her fırsatta çatışan İnce'nin 1 Kasım seçimlerinde milletvekili aday listesinde yer almayacağı dile getiriliyor.

Riskli bölgelerde önlem alınacak

1 Kasım seçimleri için partide hazırlıklar son hızıyla sürüyor. Genel Başkan Yardımcıları, 7 Haziran'daki milletvekili listelerini tek tek gözden geçiriyor. Milletvekili sayısı düşen iller bu seçimde ön plana çıkacak. Vekil sayısının düştüğü ve vekil çıkarılamayan iller yeniden gözden geçirilecek ve aday sıralaması değiştirilecek. Bunun dışındaki şehirlerde listelerin büyük oranda belirlendiği belirtildi. CHP yetkilileri, adayların Perşembe günü yapılacak PM toplantısında kesinleşeceğini belirtti.

Seçim bildirgesine 'terör' revizyonu

1 Kasım seçimleri için çalışmaların sürdüğü CHP'de, seçim bildirgesinin, 30 Eylül Çarşamba günü, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanması bekleniyor. Parti, 7 Haziran seçiminde açıklanan bildirgeyi revize ediyor. Bu kapsamda yeni bildirgede, “artan terör olayları”na yönelik tespit ve öneriler de bulunacak. “Eşit yurttaşlık” vurgusunun yapılacağı seçim bildirgesinde, sorunların çözümü için TBMM adres gösterilecek. Demokrasi, hukuk devleti, yeni anayasa, sosyal devlet, refahın tabana yayılması başlıklarının ön plana çıkacağı bildirgede, tüketiciler, gençler, engelliler, üniversite öğrencileri, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları için vaatler yer alacak. Bildirgede, ekonomik ve sosyal, sürpriz bazı taahhütlerin de bulunabileceği, bu konuda çalışmaların devam ettiği ifade edildi.
 

Reklamdan kısacak

1 Kasım seçimleri için partilere Hazine'den destek verilmeyecek. Partiler kendi imkanlarıyla seçim çalışmasını yürütecek. Ancak maddi kaynaklar 7 Haziran seçimleri öncesi büyük oranda tüketildiği için miting ve reklam bütçeleri kısıtlı olacak. Ali Taran ile reklam kampanyasını yürüten, seçim kampanyalarına yüklü ücretler ödeyen CHP, bu seçimde Taran ile yollarını ayırdı. Seçim kampanyası için 7 Haziran öncesi CHP'den 3 milyon lira alan Ali Taran'ın 1 Kasım kampanyası için de aynı ücreti talep ettiği öğrenildi. 7 Haziran seçimlerinde kasasını boşaltan CHP 1 Kasım seçimlerinde reklamdan kısma kararı aldı. CHP reklam kampanyası için Branda Digitals ile anlaştı. CHP, 1 Kasım seçim kampanyasında TV reklamlarına ağırlık verecek. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.