Dağlıca’da hain pusu

 

Hakkari'nin Yüksekova ilcesinin Dağlıca kırsalında yer alan Dağlıca Tabur Komutanlığı'na bağlı askerler, dün saat 15.00 sıralarında operasyona gitmek üzere  ayrılırken Yeşiltaş Köyü yakınlarında bulunan PKK’lı teröristlerin bombalı saldırısına uğradı. Teröristler, daha önce yola döşedikleri patlayıcıyı askeri araçların geçişi sırasında uzaktan kumanda ile patlattı. Çok sayıda şehit ve yaralının olduğu belirtilen saldırıdan sonra bölgede hava destekli operasyon başlatıldı. Yapılan operasyonda özel birliklerin de katılarak teröristlerle sıcak temas kurulduğu ve çatışmaların uzun süre devam ettiği belirtildi. Çatışmalar sırasında teröristlerden de ölenlerin olduğu öne sürüldü. Bölgedeki olumsuz hava koşullarına rağmen operasyon kesintisiz sürerken, hem Yüksekova'daki hem de Hakkari’deki hastanelerde hareketlilik yaşandığı görüldü.

 
 

REUTERS'a göre 16 şehit

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hakkari'nin Dağlıca ilçesinde terör örgütü PKK tarafından yola döşenen el yapımı patlayıcıların patlatılması sonucu şehit ve yaralı askerler olduğunu açıkladı. TSK'nın yaptığı açıklamada, "06 Eylül 2015 günü Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda üç adet el yapımı patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Operasyonun devamında yola döşenen diğer el yapımı patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür… Bölgeye icra edilen yoğun hava harekâtı kapsamında iki adet F-16 ve iki adet F-4 ile Bölücü Terör Örgütüne ait toplam 13 hedef vurulmuştur. Yaşanan çok olumsuz hava koşullarına rağmen operasyona kararlılıkla devam edilmektedir" denildi.
Ayrıca bir güvenlik kaynağı Reuters'a yaptığı açıklamada, saldırıda 16 askerin şehit olduğunu belirtip, "Hava şartlarının kötü olması nedeniyle taarruz helikopterleri bölgeye gidemiyor. Bölgeye hava kuvvetleri uçakları ulaşıyor" dedi.
 
 
 
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın