‘Dekovil Hattı’ yeniden canlanıyor

25 kilometrelik mesafeyi kapsayan hat üzerinde aralarında TT Arena'nın da bulunduğu 10 istasyonun bulunduğu proje için 13 Ocak'ta ihaleye çıkılıyor. Tarihi dokusuna sadık kalınarak, nostaljik araçlarla hizmet verecek hat boyunca yaya yolu ve bisiklet yolu da yapılması planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı'nın tekrar hayata geçirileceği bildirildi. Proje ile tarihi öneme sahip Haliç-Karadeniz Sahra Hattı'nın hizmete alınarak, toplu taşımaya ve turistik gezilere imkan vermesi hedefleniyor. 13 Ocak'ta ihalesi yapılacak olan dekovil hattının ihaleyi takiben 22 ayda hizmete gireceği öğrenildi. Kağıthane ve Eyüp ilçelerinden geçen hat üzerinde; Santral İstanbul, Kağıthane, Sadabat, Cendere, TT Arena, Hamidiye, Kemerburgaz, Mithatpaşa, Ayvad Bendi ve Göktürk olmak üzere 10 istasyon bulunuyor. Hatta bir adet de depo bakım sahası yapılması planlanıyor.

Tarihi Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı, yapımı devam eden Mahmutbey-Mecidiyeköy-Kabataş Metro Hattı ile Sadabat İstasyonu’na, yapımı devam eden Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı ile Silahtarağa İstasyonu’na ve yapımı planlanan İstinye-İTÜ-Kağıthane Metro Hattı ile TT Arena İstasyonu’na entegre olacak.  

Kaynak: AA

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın