Dev projelerin gelirleri için fon kuruluyor

3. Havalimanı'nın inşasının tamamlanmasına sayılı zaman kalmışken, mega projelerden haberler gelmeye devam ediyor.. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaptığı açıklamada bu projelerin gelirlerinin fona aktarılacağını belirtti. Boğaz köprüleri ile Üçüncü Havalimanı'nın gelirlerinin fon kapsamına alınacağını ifade eden Zeybekçi, Kanal İstanbul'unkilerin ise yurt dışında satılacağını açıkladı.

"Fonda hedef 300 milyar dolar. Bu dev projelerin gelirleri uluslararası piyasalarda satılacak, nakde çevrilecek. Fon yurtdışında benzer yatırımlar yaparak gelirlerini de proje pazarlama sistemi ile satacak" diyen Bakan Zeybekci, Varlık Fonu'yla ülkenin değerlendirilemeyen varlıkları ve uzun vadeli alacaklarının nakde çevrileceğini aktardı. Zeybekci; "Bazı fon kaynakları oraya aktarılacak. Hazine'nin elindeki kiralanmış olan tüm değerler içinden olacak” dedi.

‘Ege ya da Antalya'daki turizm alanlarının elde ettiği gelir var. Bu geliri Varlık Fonu alacak. 20 yıllık bu gelirle uluslararası piyasalara çıkacak. Bu gelir satılık. Bir nevi bunu bugüne çevirerek nakdini almak" diyen Zeybekci, Varlık Fonu'nun yurtdışında da projeler üstleneceğini anlattı.
Zeybekci: "Diyelim ki Ürdün; altyapı yok. Ürdün'ün tüm su sisteminin işletmesini de ben alıyorum. Ücret toplanması ve bakımından sorumluyum. Daha proje bitmeden uluslararası piyasalarda bunu satacağım" dedi.

10 yıllığına satılacak

Bakan Zeybekci, fon kapsamında diğer yatırımlar için de benzer modelin uygulanacağını belirterek şöyle devam etti: "3. Havalimanı için her yıl Hazine'ye 1 milyar olmak üzere 25 yılda 25 milyar euro ödenecek. Hazine'ye diyeceğiz ki, bu gelirini devret. Bu gelir de uluslararası piyasalarda satılacak. Kanal İstanbul dehşet bir proje. Darphane gibi para basan köprü gelirlerimiz var. Bu haklar fona devredilince, ben bu geliri bugünden 10 yıllığına satacağım. Hazine'ye de bu geliri aynen ödeyeceğim. Bütün gayrimenkul ve taşınmazları tek tek kağıda çevireceğiz."

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın