Dönüşümün iki pilot bölgesinde son durum!

Anadolu Yakası'nda Fikirtepe, Avrupa Yakası'nda ise Cendere Vadisi dönüşümün iki merkezi olarak belirlenmişti. Gecekondudan dönüşen Fikirtepe'de süreç sancılı geçiyor. Fabrikadan dönüşen Cendere Vadisi'nde ise hızlı bir ilerleme var. 

Ekonomist dergsinin haberine göre, dönüşüme örnek olacak bölgeler yaratmak üzere seçilen bu iki pilot bölgede sürecin neden farklı ilerlediğini masaya yatırdık. Aslında sorunun yanıtı basit gibi görünüyor. Gecekondudan dönüşüm yapılan Fikirtepe'de müteahhitler yüzlerce hak sahibiyle karşı karşıya kalırken, fabrikadan dönüşüm yapılan Cendere Vadisi'nde ise az sayıda arazi sahibiyle muhatap oluyor. Fikirtepe'de hak sahipleri ve inşaat şirketleri arasında yaşanan karmaşa dönüşüm çalışmalarını kilitliyor. Cendere Vadisi'nde ise inşaat şirketleri fabrika sahipleriyle hasılat paylaşımlı proje anlaşmaları ya da direkt arazi satın alma gibi anlaşmalar yaparak ilerliyor. 

CENDERE'DE SON DURUM 

Günümüzde Ayazağa ve Seyrantepe'yi de içeren Cendere Vadisi, İstanbul'un en yeni yaşam alanı haline gelmiş durumda. Artaş Grubu, Aydınlı Grup ve Invest İnşaat ortaklığında Evyap'ın Maslak Ayazağa'daki arazisi üzerinde geliştirilen Vadi İstanbul projesinde ilk iki etapta yaşam başlarken üçüncü etabın da satışı sürüyor. Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesinde de teslimler başladı. Nurol Gayrimenkul'ün Seyrantepe Stadı'nın arkasında konumlanan Nurol Life projesi, Tahincioğlu Gayrimenkul'ün Nidapark Seyrantepe konut projesi, Eroğlu Gayrimenkul'ün AVM, otel, rezidans ve ofis gibi karma kullanımlar içeren Skyland projesi ile Seba İnşaat'ın Seba Office Boulevard projesi de bölgede devam eden projeler arasında yer alıyor. 

FİKİRTEPE'DE NELER OLUYOR? 

Fikirtepe'de halen 57 adada dönüşüm çalışmaları yürütülüyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla 18 milyar dolarlık bir yatırım değerine sahip olması beklenen Fikirtepe'de, inşa edilecek ofis, rezidans ve konut projeleriyle 165 bin kişinin çalıştığı ve yaşadığı bir bölge yaratılması planlanıyor. Dönüşümden önce 40 bin kişinin yaşadığı bölge artık İstanbul'un yeni yaşam alanlarından biri haline gelecek. Tramvay ve finiküler hattı ile ulaşımının kolaylaştırılması planlanan Fikirtepe'de Bağdat Caddesi benzeri bir prestij caddesi de oluşturulacak. 
Fikirtepe'de şu anda aralarında Teknik Yapı, Baysaş İnşaat, Pana Yapı ve Nuhoğlu İnşaat gibi firmaların yer aldığı 11 inşaat firmasının 22 projesi devam ediyor. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.