Dünya bu 3 projeyi bekliyor

Akşam gazetesinin haberine göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başbakan Binali Yıldırımın liderliğinde başlatılan ve dünyanın merakla beklediği bazı dev projelerde sona yaklaştıklarını ifade ederek, Türkiye'de ulaşım alanında inşaatı devam eden projelerin önemli bir kısmının dünyanın en büyük projeleri arasında yer aldığını söyledi.

Söz konusu dev projelerden üçünün yıl sonuna kadar hizmete alınacağını dile getiren Arslan, bu yıl hizmete alınacak eserlerin Türkiye'nin ulaşımını dünya standartlarının ötesine taşıyacağını söyledi. Avrasya Tüp Geçişi ile Osmangazi Köprüsü'nün ülkenin ulaşımına önemli katkı sağlayacağına dikkati çeken Arslan, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü, karayolunda ülke içindeki ulaşımın yanı sıra transit ulaşımı da sağlayacak. Ayrıca demiryolu hattı bağlantısı da tamamlandıktan sonra uluslar arası düzeyde demiryolu ulaşımını da sağlamış olacak" diye konuştu. 

Örnek bir proje

Osmangazi Köprüsü'nün 252 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabiiye genişliğine sahip, bin 550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük 4'üncü köprüsü olduğunu anlatan Bakan Arslan, "Tasarrufu bakımından Osmangazi Köprüsü örnek bir proje" dedi.

Denizin 106 metre altında inşa edilen Avrasya Tüp Geçişi'nin dünyada, denizin en derininde yapılan ilk proje olduğunu belirten Bakan Arslan, projenin uzunluğunun 14,6 kilometre olduğunu ve bunun 3,4 kilometrelik kesiminin denizin altından tünelle geçildiğini vurguladı. Arslan, Avrasya Tüp Geçişi Projesi'ni Marmaray'ın kardeşi olarak gördüklerini ifade ederek, projenin yatırım bedelinin 1 milyar 250 milyon dolar olduğunu söyledi.

ARSLAN, ülke ekonomisine yapım aşamasında katkı sağlayan dev projelerin, hizmete alındıklarında katkılarının daha da büyük olacağını vurgulayarak, son 14 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonu ve Başbakan Binali Yıldırımın önderliğinde ulaşım ve iletişimde önemli adımların atıldığını vatandaşın yaşamını kolaylaştırmak amacıyla sektöre 253,5 milyar liralık yatırım yapıldığını söyledi. 

215 km'lik yol da devrede

ARSLAN, İstanbul Boğazı'nın üçüncü incisi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de 95 kilometrelik otoyol, bağlantı yolları ve kavşak kollarıyla toplam 215 kilometrelik yolu daha hizmete almayı planladıklarını söyledi. Ulaştırma Bakanı Arslan, köprünün taşıyıcı sisteminin seçimiyle de dünya mühendislik literatüründe seçkin bir yerde bulunduğuna ifadesini kullandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.