Dünyanın 4. büyük köprüsü 2018’de açılıyor

Fırat Nehri üzerinde yapılan Kömürhan Köprüsü çalışmalarının aynı noktada dördüncü köprü olduğunu belirten yetkililer köprünün tarihçesi ve yapılan çalışmayla ilgili şu bilgileri verdiler:

"Elazığ İli bulunduğu konum itibarıyla üç tarafı sularla çevrili bir yarımada hüviyetinde olduğundan köprüler bu şehir için önemlidir. Şehrin batısında, Elazığ- Malatya Devlet yolunun 51. Km'sinde bulunan ve Karakaya Baraj Gölü geçişini sağlayan Kömürhan Köprüsü; Elazığ ile birlikte Bingöl, Tunceli, Muş, Bitlis, Van gibi doğu illerinin batıya bağlantısını sağlamaktadır. Bununla birlikte Elazığ'ın kültürel yapısı da Doğu ve Batının buluşmasını sağlayacak özellikler taşımaktadır. Mevcutta hizmet veren Kömürhan Köprüsü yapılmadan önce Elazığ Malatya İlleri arasındaki ulaşım çeşitli yöntemlerle yapılmaktaydı.."
Gülsan-Doğuş ortaklığının yapımını üstlendiği köprü projesinde 2.5 kilometrelik çift tüplü tünellerin inşaası gerçekleşiyor. Bu proje ile, bölgedeki mevcut 1×1 şeritli standartları düşük yol ve Kömürhan Köprüsü muhafaza edilirken, bu yolun hemen yanına Fırat Nehri üzerinden geçecek toplam boyu 660 m olan yeni bir köprü ve yaklaşık 2.4km uzunluğunda bir tünel ile modern bir devlet yolu inşaa edilecek.

Malatya tarafında tek pilonlu olarak, Elazığ tarafında ise yaklaşım viyadükleriyle tünele bağlanacak şekilde tasarlandı. Pilon yüksekliği 168,5 metre, toplam boyu 660 metre, ana açıklığı 380 metre, genişliği ise 24 metre olacak köprü, 2×2 şeklinde taşıt trafiğine hizmet verecek. Çalışmaların tamamlanmasıyla doğubatı yönünde Kayseri’den Malatya’ya karayolu ağının tamamı duble yol haline gelecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın