Ekonominin omurgasında inşaat sektörü var!

insaat

Eleman.net, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde KOBİ’lerin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde istihdamı oluşturan grubu oluşturduğunun altını çizdiği konuşmasında; Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı sırasında KOBİ'leri öne çıkaracağını vurgulaması üzerine, “Türkiye’nin KOBİ Haritası”nı çıkardı. 180 bini aşan firma arasında gerçekleştirilen araştırma çalışmasına göre, Türkiye’de KOBİ’lerin sektörel omurgasını inşaat, gıda, tekstil, imalat sanayi ve bilişim teknolojileri oluşturuyor. Araştırma çalışmasının sonuçları Eleman.net’e kayıtlı KOBİ sayısında son beş yılda yüzde 819’a varan bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. Eleman.net verilerine göre 2014 yılında ise bir önceki yıla göre yüzde 15 artış yaşayan KOBİ’lerden sektörel olarak en büyük payı yüzde 8,17 ile inşaat alıyor. Hemen ardından sırasıyla; yüzde 6,87 ile gıda, yüzde 6,61 ile tekstil, yüzde 5,11 ile imalat, yüzde 4,87 ile bilgisayar, internet ve BT teknolojileri geliyor. Hükümetin uyguladığı ekonomi politikalarının ana gündem maddeleri arasında yer alan KOBİ’ler, Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturuyor. Ekonominin temel aktörlerini oluşturması itibariyle hükümetin ekonomi politikaları arasında öncelikli bir yer edinen KOBİ’ler, Türkiye’nin G20 dönem başkanlığı sırasında sahnenin ana aktörü olmaya hazırlanıyor. Hükümetin KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lere sağladığı KOBİ Destek Programı, bugün çok sayıda küçük ve orta büyüklükteki işletmenin temelini oluşturuyor. Türkiye’nin G20 dönem başkanlığı sırasında Uluslararası Ticaret Odası (ICC) işbirliğinde gerçekleştirmeyi planladığı dünyanın ilk KOBİ Forumu'nun da hükümetin ekonomide KOBİ önceliğinin altını çizen bir girişim olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda; Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net tarafından 180 bini aşan KOBİ üzerinden gerçekleştirilen “Türkiye’nin KOBİ Haritası Araştırma Çalışması”na göre, Eleman.net’e kayıtlı KOBİ sayısında son 5 yılda yüzde 819’a varan bir artış yaşanıyor. Eleman.net verilerine göre 2014 yılında ise bir önceki yıla göre yüzde 15 artış yaşayan KOBİ’lerden sektörel olarak en büyük payı yüzde 8,17 ile inşaat alıyor. Hemen ardından sırasıyla; yüzde 6,87 ile gıda, yüzde 6,61 ile tekstil, yüzde 5,11 ile imalat, yüzde 4,87 ile bilgisayar, internet ve BT teknolojileri geliyor. Öte yandan hükümetin girişimiyle, KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lere uygulanan KOBİ Destek Programı, KOBİ’lerin ekonomideki ağırlıkları destekleyen bir yaklaşım sunuyor. Geçtiğimiz yıl, 33 bin 500 kuruma 345 milyon TL destek sağlayan KOSGEB, 2014 yılının ilk 6 ayında yaklaşık 19 bin KOBİ’ye 122 milyon TL’lik bir destek sağladı. Bu rakamın ayıl sonunda 345 milyon TL’yi aşması bekleniyor.

Pastadan en büyük payı İstanbul alıyor

KOBİ’lerin, Türkiye genelinde illere göre dağılımına bakıldığında, İstanbul 46,1 ile en büyük payı alıyor. Ankara yüzde 9,92 ile 2’inci büyük payı alırken, İzmir 8,34 ile 3’üncü sırada yer alıyor. Ardından sırasıyla yüzde 4,18 ile Bursa, yüzde 3,73 ile Antalya, yüzde 2,46 ile Konya ve 2,32 ile Kocaeli geliyor. Araştırma çalışmasının sonuçlarına göre; KOBİ’lerde çalışan sayısı dağılımına baktığımızda ise yüzde 75,04 ile büyük bir çoğunluğun 11-25 arası çalışana sahip olduğu görülüyor. Çalışan sayısı arttıkça pastanın dilimleri de küçülüyor. 26- 50 arası çalışan sayısına sahip işletmeler yüzde 11,47’lik orana sahip bulunurken, 51-100 arası çalışana sahip işletmeler yüzde 4,15’lik payı alıyor.

KOBİ’ler ekonomiye ayna tutuyor

KOBİ’lerin Türkiye’de ekonominin en büyük aktörleri arasında yer aldığının, hükümetin bunu destekleyici bir yaklaşımla politika geliştirdiğinin altını çizen Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi olarak KOBİ’lerle dirsek teması halinde çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl, 178 bini bulan üye şirket sayımız, bu yıl 200 bini aştı. Bunun yaklaşık yüzde 90’ını KOBİ’ler oluştururken, 2005 yılından bu yana KOBİ’lerin Eleman.net aracılığıyla istihdam ettiği kişi sayısı 315 bine ulaşıyor. Ekonomide yükselen bir grafik çizen Türkiye’de, KOBİ’ler de bu grafikle doğru orantılı olarak büyümesini sürdürmekte. Bunu üye sayımızda yaşanan yükselişle çok rahat görebiliyoruz. Sektörler açısından değerlendirildiğinde, Türkiye’de yükselen grafik sergileyen sektörler, KOBİ’lerin omurgasını oluşturuyor. Araştırma çalışmasının sonuçları KOBİ’lerin, Türkiye ekonomisine ayna tuttuğunu açıkça gösteriyor.” Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin KOBİ’lerin sektörel sıralamasında ilk sıralarda yer aldığını ifade eden Ünsal, örnek olarak inşaat sektörünü gösteriyor. Gıda, tekstil, imalat ile bilgisayar, internet ve BT teknolojilerinin, inşaatın ardından ilk sıralarda yer aldığının altını çizen Ünsal, bu sektörel dağılımın yeni girişimciler için yol gösterici niteliğinde olacağını vurguluyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSinpaş’ın Altınoran ve Liva projelerinde kampanya!
  Sonraki yazıKonut fiyatları yüzde 23 arttı
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın