Konut fiyatları yüzde 23 arttı

hurriyetemlak_emlak_endeksi_konut_fiyatlari_artti

Her ay yayımladığı Emlak Endeksi ile sektörün aylık bazda fotoğrafını çeken Hurriyetemlak.com, Ekim 2014 Emlak Endeksi’ni yayımladı. Buna göre Türkiye genelinde satılık konut fiyatları yüzde 23, kiralık konut fiyatları ise yüzde 28 artış gösterdi. Ortalama satılık metrekare fiyatının 2 bin 378 lira olduğu Türkiye genelinde kiralık metrekare fiyatı 16 lira olarak gerçekleşirken, ortalama amortisman süresi ise 12 yıl olarak belirlendi.

İstanbul satılık ve kiralık konut fiyatları

Hurriyetemlak.com Emlak Endeksi'ne göre İstanbul’da, satılık konutlarda metrekare ortalaması 3 bin 118 liraya kadar çıktı.  Kiralık evlerin metrekare ortalaması ise 21 lirayı buldu. Bu rakamlar da satılık konutta yüzde 27, kiralık konutta ise yüzde 33’lük bir artışı gösteriyor. Amortisman süresinin 13 yıl ortalamasında olduğu İstanbul’da son bir ayda fiyatı en çok artan ilçe Eyüp. İlçede metrekare fiyatları yüzde 12 artarken, ikinci sırayı yüzde 6,8 artışla Beykoz aldı. Üçüncü sırada ise yüzde 6,4 artışla Silivri var. İstanbul’da son bir ayda konut fiyatlarında düşüş görülen ilçeler ise yüzde 7,4 düşüşle Sultanbeyli, yüzde 3,1 düşüşle Arnavutköy ve yüzde 2,2 düşüşle Sancaktepe oldu.

Ankara satılık ve kiralık konut fiyatları

Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 15 oranında artış gösterdi. Satılık metrekare fiyat ortalamasının 1458 lira olduğu Ankara’da, kiralık evlerde ise ortalama fiyat 8 lira. Bu da yüzde 16’lık bir artışa tekabül ediyor. Amortisman süresinin 15 yıl olduğu ilde değeri en çok artan ilçeler sıralamasında ilk sırada Etimesgut var. İlçede satılık konut fiyatları son bir ayda yüzde 3,5, ikinci sıradaki Gölbaşı’nda yüzde 2,9, Polatlı’da ise yüzde yüzde 2,8 artış gösterdi. Ankara genelinde son 1 ayda düşüş gören ilçe ise bulunmuyor.

İzmir satılık ve kiralık konut fiyatları

İzmir’de bulunan satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 11 artarak 1786 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ortalama fiyat ise yüzde 15 arttı ve metrekaresi 9 liraya ulaştı. İlde amortisman süresi ise 17 yıl olarak göze çarpıyor. İzmir’in son bir ayda en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırayı yüzde 8,7 artışla Dikili alıyor. Menemen’de ise artış yüzde 5 olarak dikkat çekiyor. Üçüncü sırada ise yüzde 4,4 artışla Narlıdere var. İzmir’de son bir ayda konut fiyatlarında düşüş gözlenen ilçeler ise yüzde 4,6 düşüşle Menderes, yüzde 4,1 düşüşle Tire ve yüzde 1,9 düşüşle Güzelbahçe oldu.

Antalya satılık ve kiralık konut fiyatları

Antalya’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 26 arttı ve metrekaresi 1488 lira oldu. Kiralık konutlara bakıldığında artış yüzde 21, metrekare ortalama fiyat ise 8 lira. Amortisman süresinin 15 yıl olarak belirlendiği Antalya’da fiyatı son bir ayda artan ilçeler sıralamasında, Kepez yüzde 2,3 ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sıradaki Konyaaltı’da fiyatlar yüzde 0,1 oranında artış gösterdi. Antalya’da son bir ayda konut fiyatlarında düşüş gözlenen ilçeler ise yüzde 4,1 düşüşle Kemer ve yüzde 1,9 düşüşle Döşemealtı olarak gözlendi.

Bursa satılık ve kiralık konut fiyatları

Hurriyetemlak.com Emlak Endeksi’ne göre Bursa’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1169 lira. Son bir yıllık yükseliş yüzde 7 ortalamasında. Kiralık konutlara bakıldığında ise bir yıllık artış yüzde 17. Kiralık evlerin metrekare ortalaması 6 lira civarında. Amortisman süresinin 16 yıl olduğu Bursa’da fiyatı artan ilçeler sıralamasında son bir aylık veriler göz önüne alındığında ilk sırada yüzde 2,6 artışla Mudanya, ikinci sırada yüzde 1,6 artışla Nilüfer, üçüncü sırada ise yüzde 1,1 artışla Yıldırım var. Antalya’da son bir ayda konut fiyatlarında düşüş gözlenen tek ilçe ise yüzde 2,7 düşüşle Osmangazi oldu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıEkonominin omurgasında inşaat sektörü var!
  Sonraki yazıDap Yapı’dan 2015’te 700 milyonluk yatırım!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın