Dap Yapı’dan 2015’te 700 milyonluk yatırım!

Yıldıray GÖKKAYA
yildiray@emlakrotasi.com

“Doğru Alanda Projeler” sloganıyla bugüne kadar İstanbul’un birçok bölgesinde geliştirdiği konut ve ticari projeler ile dikkat çeken Dap Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, firmanın Kartal’daki dev projesi İstMarina’nın satış ofisinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

“İstMarina Kartal’ın yeni merkezi olacak!”

Sözlerine son dönemlerde sektörün en gözde bölgelerinden Kartal ve Maltepe’nin gidişatıyla başlayan Yılmaz, “Biliyorsunuz bizim Kartal-Maltepe hattında altı projemiz var. İstMarina ile yedi ediyor. Özellikle İstMarina’nın, Kartal Belediye Başkanı sayın Altınok Öz’ün de dediği gibi Kartal’ın yeni merkezi olacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

“İnşaatçı değiliz, geliştiriciyiz”

Dap Yapı’nın inşaat firması olmaktan çok “geliştirici” bir firma olduğunu ifade eden Yılmaz, “Dap Yapı olarak biz, proje geliştirdiğimiz bölgede ve şehirde neye ihtiyaç varsa ona yönelik projeler geliştiriyoruz.  Yakın çevresiyle birlikte hızla gelişen Maltepe- Kartal bölgesinde, kentsel dönüşüm projesi, nitelikli konut siteleri, otel yatırımları, hizmet ve kültür alanları, opera binası, marinası, Adliye Sarayı ve sosyal alanlarıyla İstanbul’un değişen yüzünü oluşturuyor. Maltepe ve Kartal’ın yenilenen siluetinde, Dap Yapı’nın hayata geçirdiği projeler de son derece önemli bir rol oynuyor” diye konuştu.
Altyapıyı da kendileri yapıyor

Proje geliştirdikleri bölgelerde altyapı hizmetlerinin önemli bir kısmını da üstlendiklerine dikkat çeken Ziya Yılmaz, “Özellikle birçok projemizin bulunduğu Kartal ve Maltepe bölgelerinin birtakım altyapı eksikliklerini tamamlama vazifesini de üstümüze aldık. Örneğin İstMarina’ya 2 adet, 30 milyon TL değerinde köprü yapıyoruz. Demiryolu ve sahil yolu üzerinden geçen köprülerin toplam uzunluğu 380 metre olup E5 ve E6’yı sahil yoluna bağlayacak. Ayrıca köprüleri kavşakla tamamlayacağız. Bölgede 6,5 km uzunluğunda asfalt yol yaparak, aydınlatması, tabela ve çizgi çalışmaları dahil teslim edeceğiz.  Bu kapsamda; 8,5 metre genişliğinde, 500 metre uzunluğunda dere ıslahı, Sahilyolu altından geçen 100 metre uzunluğunda altgeçit imalatı, kanalizasyon ve drenaj, yağmur suyu borulamaları, yaklaşık 13 bin metrelik elektrik hattı kablosunun döşenmesi, 16 bin 500 metre Telekom borusu ve 300 metre doğalgaz hattının döşenmesi ile birlikte projelerimizi kusursuz biçimde tamamlayacağız. Şantiyelerimizde; 3 bini içeride ve 7 bini dışarıdan olmak üzere 10 bin kişi çalışıyor” dedi.

Helikopter pistini 10’a çıkaracaklar

Avrupa ve Anadolu yakasında geliştirdikleri projeler kapsamında İstanbul’a beş yeni helikopter pisti kazandırdıklarına dikkat çeken Yılmaz, “Avrupa yakasında Dap Vadisi’nde, Anadolu yakasında ise İstMarina, Dalga, Vazo, Tango ve Burgu Kule projelerimizde helikopter pisti var. Bunlar tamamlandığında İstanbul’a beş yeni helikopter pisti kazandırmış olacağız. Bu pistlerin sayısını dört yıl içinde 10’a çıkararak İstanbul’da en çok helikopter pisti inşa eden firma olmayı hedefliyoruz. Bu pistler İstanbul trafiğinden kaçmak isteyenler için iyi birer alternatif olacak” ifadelerini kullandı.

“Projelerimiz adeta kapışıldı”

Dap Yapı’nın 2014 yılı performansını da değerlendiren Yılmaz, “2014 yılına Dap Yapı olarak neredeyse sıfır stokla girmiştik. Bu yıl İstMarina ve Dap Vadisi projelerimizin lansmanını yaptık. Bu projelerimiz deyim yerindeyse adeta kapışıldı. İstMarina’da bütün rekorları paramparça ettik. Projenin ilk 950 dairesinin satışı 45 günde tamamlandı. İstMarina’da bugüne kadar 1036 dairenin satışı tamamlandı. Dap Vadisi’nde ise çok kısa sürede yüzde 82’lik satış oranı yakaladık. Bizim açımızdan son derece verimli bir yıl oldu” dedi.

“8 projemizle 15 ödül aldık”

Geliştirdikleri bu projelerinin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da önemli akisler yarattığını ve ciddi ödüllere uzandıklarını hatırlatan Yılmaz, “Geçen yıl European Property Awards’ta 8 farklı projemizle tam 15 ödülün sahibi olduk. Bu rakam, bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla European Property Awards’ta bir firmanın bir kalemde aldığı en fazla ödül sayısı. Adam Kule, İstMarina, DAP Vadisi, Bumerang Ofis, DAP Royal Centre, Vazo Kule, Burgu Kule ve Tango Kule projelerimizle çok çeşitli kategorilerde ödül kazandık. Geçen yıl da aynı yarışmadan 9 ödül getirmiştik. Bir anlamda, kendi rekorumuzu kırmış olduk” şeklinde konuştu.

2015’te üç yeni proje

Dap Yapı olarak kendilerini konut ya da ofis inşa etmekle sınırlamadıklarını kaydeden Yılmaz, “Satın aldığımız her arsa için bir fizibilite çalışması yapıyoruz. Bunun sonucunda arsa konuta uygunsa konut, ofise uygunsa ofis, AVM’ye uygunsa AVM yapıyoruz. Zira dediğim gibi biz geliştirici firmayız” dedi. 2015 yılında gerçekleştirecekleri yatırımların toplam bedelinin 700 milyon lirayı bulacağını belirten Yılmaz, “2015 yılında üç yeni projeyi lanse edeceğiz. Bunlar Taksim Petek, Adam Kule ve Kartal’da geliştireceğimiz yeni bir proje daha olacak” ifadelerini kullandı.

“Proje sayısını 80’e tamamlayacağız”

Dap Yapı projelerinin, projelerin içindeki otellerin hizmete girmesiyle bambaşka bir konuma geleceğini ileri süren Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Şu an fiyatı 300-350 bin TL civarında olan bir rezidans dairemizin fiyatı, 600 ile 800 bin TL edecek. Avrupa’nın satış fiyatlarıyla Türkiye’nin konut satış fiyatları arasında en az 4-5 kat fark var. Bizim bazı özel projelerimizi Avrupa’da yapsak en düşük metrekare herhalde 20 bin dolardan başlar. Bugüne kadar 24 proje hayata geçirdik; gelecekte 80’e tamamlamayı hedefliyoruz.” www.dapyapi.com.tr

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.