Emekliden gelir vergisi kesilmeyecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşen emekli aylıklarındaki reel artışların emeklilerin satın alma güçlerini artırdığını belirterek, “Emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışmamız da bulunmamaktadır” dedi. Ağbal, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun emekli maaşlarına ilişkin soru önergesini yanıtladı.

100 TL artış sağlandı

Naci Ağbal, 2015 yılı itibarıyla; kamu görevlilerinin ve memur emeklilerinin aylıklarında 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme uyarınca Ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 3 oranında ve temmuz ayından geçerli olmak üzere ise 2015 yılı birinci altı aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranından kaynaklı yüzde 1,76 oranındaki enflasyon zammı dahil yüzde 4,76 oranında artış yapıldığını söyledi. Maliye Bakanı Ağbal, ayrıca memur emekli aylıklarında 22 Ağustos 2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla 1 Eylül 2015 tarihinden geçerli olmak üzere ortalama 100 TL tutarında artış sağlandığını kaydetti.

'Yüzde 5 oranında artış yapılacak'

Bakan Naci Ağbal, şöyle devam etti: “2016 yılında da emekli aylıklarında önemli artışlar sağlanmıştır. Bu çerçevede; kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları ile memur emekli aylıklarında yapılacak artışlar, ‘Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme’ ile belirlenmiştir. Buna göre, kamu görevlilerinin tamamının maaş ve ücretleri ile memur emeklilerinin aylıklarında 2016 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 0,90 oranındaki enflasyon zammı dahil yüzde 6,90 oranında artış yapılmış olup, temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 5 oranında artış yapılacaktır.”

Gelir vergisi kesintisi yapılmayacak

SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının ise enflasyona bağlı olarak yapılacak artışların dışında ayrıca 2016 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere 100 TL daha artırıldığını ifade eden Maliye Bakanı Ağbal,  “Buna göre, enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşen emekli aylıklarındaki reel artışların emeklilerin satın alma güçlerini artırdığı görülmekte olup, emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışmamız da bulunmamaktadır” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.