Emekliye bir müjde daha

Emlak vergisinin ilk taksitleri 31 Mayıs devlet dairelerinin mesai bitimine kadar yatırılması gerekiyor. Fakat bu vergiden pek çok kesim ve emekliler muaf tutuluyor. Bu muafiyetten haberi olmayıp emlak vergisini ödeyenler 5 yıllık dönemde yatırdıkları paraları geri alabiliyor. Peki nasıl?

Emlak vergisinden muaf olmak için aranan şartlar; 200 metrekareden küçük tek meskene sahip olmak, Gelir sahibi olmamak, yazlık eve sahip olmamak, Bir başka meskende hisse sahibi olmamak, Ev hanımı, Engelli, Gazi, İşsiz, Dul, yetimler, Emekli olmak şeklinde sıralanıyor.

Uzmanların verdiği bilgiye göre; yurt dışından emekli olup Türkiye'de mülkü olanlar bu imkandan faydalanamıyor. Vergi muafiyetinden yararlanmak için Türkiye'de emekli olmuş olmak şart.

Emekli bir kişi sahibi olduğu tek konutu işyeri olarak kullanılmak üzere kiraya verdiğinde emlak vergisi muafiyetinden faydalanamıyor. Çünkü bu imkan sadece konutlar için geçerli. Emekli olup başka bir işte çalışanlar da emlak vergisi muafiyetinden yararlanamıyor. Yıl içinde emekli olanlar, takip eden yılın başından itibaren sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabiliyor.

Sıfır oranlı emlak vergisinde sadece emeklinin kendi üzerine kayıtlı olan gayrimenkullerine bakıldığını vurgulayan uzmanlar, "Eşinin gayrimenkulü olması muafiyeti engellemez, ikisi de faydalanabilir" diyor.

Uzmanlar, muafiyet olduğunu bilmeden ödeme yapanların belediyeden düzeltme yoluyla yersiz ödediği vergilerin iadesini talep etmesi gerekiyor. İade talebi 5 yıl için yapılabiliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın