Emlak sektöründe ABD hareketliliği

ABD, konut inşasında son 11 yılın zirvesine ulaştı. ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Mayıs ayında konut başlangıcı, Nisan ayına göre yüzde 5 oranında arttı. Geçtiğimiz ay ABD’de konut başlangıcı beklentinin üzerine çıkarak 1 milyon 350 bine yükseldi.

Emlak sektörü ABD’deki hareketliliğini sürdürmeye devam ediyor. 2008 krizinden sonra konut fiyatlarında bir dönem düşüş yaşayan ABD’de konut satışları beklenenin üstünde seyrediyor. İstemaerika.com kurucusu Bahtiyar Yurtoğlu, ABD konut piyasasındaki bu artışların olumluya işaret olduğunu söyledi.Yurtoğlu, “ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı rapora göre ABD’de konut yapımı ivmesinde büyük artış sözkonusu. Bu durum inşaat sektörünün sağlıklı olduğunu ve daha yüksek yatırım yapmak için yeterli sermayeye sahip tüketicileri gösteriyor. Aynı zamanda konutlar da değerleniyor. Fiyatlar yükselirken getirileri de aynı oranda yükseliyor. Ekonomi ile orantılı olan sektör hakkında uzmanlar, konut piyasasındaki hareketliliğin artarak devam edeceğini öngörüyor’’ diye konuştu.

ABD’de ev sahibi olmak İstanbul’dan daha yakın

Yurt dışında konut alıp yeni bir hayata yelken açanlar ya da gayrimenkulleri yatırım amaçlı değerlendirmek isteyenler için ABD kaçınılmaz bir fırsat. Türk yatırımcıları, ABD ‘deki fırsatlarla tanıştıran İsteamerika.com kurucusu Bahtiyar Yurtoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de alışılmışın dışında web sitesinden mülk satarak insanların bu fırsatı değerlendirmesine çalışıyoruz. Hayal gibi görünen ABD’de ev sahibi olmak, aslında İstanbul’un birçok semtinden daha yakın. Bugün Orlando’da 99 bin dolara ev sahibi olabilirsiniz. Bu evin aylık kira getirisi 825 dolar. Konut fiyatlarındaki artış Amerikan ekonomisi ile doğru orantılı bir seyir izliyor.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.