Emlakjet 15 Bin Üyesini MYK Sınavına Hazırlayacak

Emlakjet tüm emlak danışmanlarının yıl sonuna kadar sahip olması gereken ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’’nin alım sürecinde üyelerine avantajlı teklifler sunuyor. 

Emlakjet, sektörü geliştirecek projeler üretmeye devam ediyor. Emlakjet, son dönemlerde oldukça gündemde olan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ne göre tüm emlak danışmanlarının yıl sonuna kadar alması gereken ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ alım sürecinde üyelerinin yanında yer alıyor. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesi ile birlikte sektörde aktif olarak rol üstlenen tüm emlak danışmanlarının yıl sonuna kadar Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olması zorunlu oldu. Emlak Danışmanı veya Sorumlu Emlak Danışmanı Belgesi almak isteyen emlak danışmanlarının teorik ve performans sınavlarından başarıyla geçmesi gerekiyor.

Emlak Danışmanlarının Sınav Ücretini Karşılayacak

Emlakjet, Mesleki Yeterlilik Belgesi eğitimi veren Pasha Akademi  ve Mesleki Yeterlilik Sınavı’nı gerçekleştirme de yetkilendirilmiş olan  SC Belgelendirme ile iş birliği yaparak hem üyelerinin hem de sektörün kazanmasına katkı sağlıyor. Premium kullanıcılar Mesleki Yeterlilik Belgesi eğitimini belli ücretsiz alabiliyor. Emlak ofislerinde çalışan kişiler için ‘Emlak Danışmanı Seviye 4’, ofis ve firma sahibi olan kişiler için ise ‘Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5’ Mesleki Yeterlilik Belgesi sınav ücretleri de Premium üyelik paketleri dahilinde Emlakjet tarafından karşılanıyor.

‘’Sektöre yenilik katarak sektörü daha ileriye taşımak öncelikli hedefimiz’’

5 Temmuz 2019 tarihinde Emlakjet sponsorluğunda Pasha Akademi tarafından Dom Levent’te gerçekleştirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi Eğitimi ile ilgili olarak konuşan Emlakjet Ceo’su Tolga İdikat, ‘’ Emlakjet olarak sektöre yenilik katarak sektörü daha ileriye taşımak öncelikli hedefimiz. Gayrimenkul danışmanlığının profesyonel bir meslek olma yolundaki ilerleyişinden çok memnunuz. Çünkü günümüzde konut satın almak isteyen kişiler profesyonel kişilerle çalışmak istiyor. Biz de bu amaç doğrultusunda öncülük göstererek sınavlarımız için SC Belgelendirme ile iş birliği yaptık. SC Belgelendirmeyi seçtik çünkü onlar da emlak sektörünün gelişimini ve sektördeki nitelikli insan kapasitesinin artırılmasını önemseyen,  bunun için de MYK Belgesinin önemli bir kazanım olduğunu düşünen alanında lider bir kuruluş.  MYK Belgesi’ne hazırlık sürecinde önemli bir eğitim açığı olduğunu görüyoruz. Ortada bir yönetmelik ve bir sınav var ancak eğitim veren kaliteli firmaların sayısı çok az. Biz de bu sebep ile Pasha Akademi ile işbirliği yaptık. Temmuz ayında eğitimlere başladık. Şimdiye kadar 500’e yakın üyemiz sınava girdi. Hedefimiz ise 15 bin üyemizin MYK Belgesi eğitimi alarak sınavlara girmesi. Emlakjet olarak hem sınava hazırlık hem de sınav ile ilgili olarak üyelerimizin yanındayız.

‘’MYK sınavları; kalite sistematiği, akreditasyon ve ölçme değerlendirme anlamında Avrupa Birliği standartlarında gerçekleştirilmeli’’

Konuyla ilgili olarak SC Belgelendirme Kurucu Ortağı Savaş Yılmaz: ‘’Mesleki Yeterlilik Belgesi gerçekten bu işi layıkıyla yapan emlak danışmanları ile sektörün gelişimine olumsuz etkileyen kişileri keskin bir şekilde ayrılmasına büyük fayda sağlayacaktır. Emlak danışmanı aracılığıyla gerçekleşmeyen satışların olmamasını bekliyorsak buna aracılık edecek emlakçıların niteliği ile ilgili objektif bir ölçümü yapmamız gerekiyor. Ticaret Bakanlığı 5 Haziran 2018 de yayınladığı yönetmelikle Taşınmaz Ticareti hakkında yeni düzenlemeler getirdi. Bu düzenleme ile hayatımıza giren en önemli kavramlardan birisi de Mesleki Yeterlilik Belgesi oldu. Yönetmeliğin 10. Maddesine göre işletmede gayrimenkul pazarlama ve satış faaliyeti üzerine çalışan tüm emlak danışmanlarının, sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekiyor. Belge işletmeye değil emlak danışmanlarının kendisine zorunlu kılınmaktadır. MYK sınavları; kalite sistematiği, akreditasyon ve ölçme değerlendirme anlamında Avrupa Birliği standartları çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu sebep ile diğer kurs ve sertifika programlarından çok farklı ve niteliksel olarak daha güçlüdür. Bu sebeplerde ötürü MYK belgeleri Avrupa Birliği EUROPASS sistemi içerisinde karşılığı olan belgelerdir. Bu sebeplerle bu belgeye en çokta işini hakkıyla yapan emlakçıların sahip çıkması gerekiyor. Bizler de Emlakjet ile işbirliği yaparak sektörde aktif rol üstelenen emlak danışmanlarının yanında olarak bu belgeye daha kolay ulaşmalarına destek oluyoruz’’ açıklamalarında bulundu.

 ‘’Markalı ve bireysel çalışanlar için ortak bir eğitim platformu kurduk’’

Pasha Akademi kurucusu Yusuf Murat Genç Mesleki Yeterlilik Belgesi Eğitimi ile ilgili olarak, ‘’2018 yılında yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği sonrasında sektörün gelişimine katkı sağlamak amacı ile Pasha Akademi’yi bağımsız ortak bir platform olması amacı ile kurdum. Markalı ve bireysel çalışan gayrimenkul profesyonellerinin eşit şartlarda eğitim alabileceği bir platform kurduk. Özel olarak hazırladığımız Mesleki Yeterlilik Sınavı’na (MYK) hazırlık eğitimleri ile sektörel büyümeye katkımız devam edecek. Gerek müşterilerin, gerekse danışmanların homojen bir bilgi ile donatılmasına özen gösteriyoruz. Genel Müdürümüz Can Karacan sektörün ihtiyaçlarını farklı disiplinlerle desteklemek amacı ile farklı programlar geliştiriyor. Emlakjet ile yollarımızın kesişmesi sonucunda sektör oyuncularına bu katkıyı daha hızlı ve etkili sağlayabilecek olmak bizi oldukça heyecanlandırıyor. Emlakjet yönetiminin portallarını bize açması ile sektöre etkimiz ve hızımız tartışılmayacak şekilde artacağına inanıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.