En güzeli, en özeli Çamlıca camii

Tasarımı için yarışma düzenlenen Çamlıca Camii'nde ilk kez uygulanacak teknoloji olacak
  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Başbakanlığı döneminde temelleri atılan ve yapımı büyük hızla devam eden Çamlıca Camii projesinde inşaat çalışmaları devam ederken ileri teknolojiden faydalanılıyor.

Çamlıca Camii'nde akustik hesaplar ve ses sistemleri kullanılıyor. günümüzden 50 yıl sonra da teknolojiyi yakalayacak şekilde inşa ediliyor. Gelişmiş bilgisayar altyapısı, network tabanlı uzaktan komuta edilebilen sistem sistemi olası virüs saldırılarına karşı da koruyor.

İşitme ve görme engelli vatandaşların ibadetlerini kolaylıkla yapabilmelerini sağlayan ses ve görüntü sistemlerinin de kurulduğu camide, imamın sözlerini yabancı ziyaretçiler için üç dile çeviren program kullanılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çamlıca Camisi Ses Danışmanı Süden Pamir, "Caminin çok ciddi bir teknolojik altyapısı var. Ardından gelecek teknolojilere de açık bir altyapı bu. Çamlıca Camisi, bundan 50 yıl sonra da teknolojik olarak yeterli, temel değerlerden kopmamış, akustik olarak kontrol edilmiş, engellilere de hizmet verebilen, herkesi çatısı altında toplayabilecek, huzura kavuşturacak bir hacim olarak tasarlandı. Karşımızda akıllı bir cami var. Cami, çok gelişmiş bir bilgisayar altyapısına sahip. Bu sistem, network tabanlı komuta ediliyor" dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın