Esad ile terör örgütü DEAŞ işbirliği yapıyor

Rejim güçleri, DEAŞ ile ÖSO'nun arasında tampon bölge oluşturarak, teröristere ÖSO karşısında koruma sağlıyor.

Suriye konulu Cenevre 4 görüşmelerinde muhalifler çok çarpıcı bir iddia yı gündeme getirdi. ESAD DEAŞ ile ÖSO’ya karşı ittifak yapıyor. Muhalefet heyeti başkanı Hariri, “Yarın Rus heyeti ile görüşeceğiz. Rusya’dan rejim üzerinde baskı kurmasını talep edeceğiz. Esad rejimi ÖSO’nun DEAŞ ile savaşmasını engellemek için koridor açıyor” dedi. 

İsviçre’nin Cenevre kentinde süren Suriye konulu görüşmelerde, muhalefet heyeti, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın önerilerine, karşı teklifle yanıt verdi. Muhalifler, Beşşar Esed rejimi ve terör örgütü DEAŞ arasındaki işbirliğine ilişkin kanıtları Mistura’ya sunduklarını
açıkladı. Görüşmelerin 5. gününde muhalefet heyeti, BM ofisinde Mistura ile görüştü.

MUHALİFLERİN İKİ TEMEL İSTEĞİ

Heyet, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde önce geçiş yönetiminin kurulması ve bu yönetimin anayasayı hazırlayıp seçimleri düzenlemesine ilişkin yol haritasında, Mistura’nın getirdiği yeni yaklaşıma yanıt verdi.  Mistura’ya iki temel istek iletildi.
Muhalifler, Mistura’nın üç konuyu aynı anda ele alma önerisine, “önce geçiş yönetimi konusunda ilerleme kaydelim, iyi niyet görülürse diğerlerini de ele alalım” yanıtını verdi.

MİSTURA DEĞERLENDİRME İÇİN ZAMAN İSTEDİ

Muhalefet heyeti ayrıca, Moskova ve Kahire yönetimleriyle yakınlığıyla bilinen ancak kendilerini “muhalefet” olarak adlandıran grupların durumuna açıklık getirilmesini talep etti.
Nasır el-Hariri başkanlığındaki heyet Mistura’dan, söz konusu iki gruba muhalefet çatısı altına girmesi için baskı yapmasını ya da onları “muhalif” sıfatıyla muhatap almayacağına dair güvence vermesini istedi.  Mistura, durum değerlendirmesi için muhaliflerden zaman istedi.

RUSYA İLE GÖRÜŞME

Görüşmenin bitiminde Hariri, basın toplantısı düzenledi.  Temasları “olumlu” olarak niteleyen Hariri, yarın Rusya heyetiyle bir araya geleceklerini söyledi. Hariri, bir gazetecinin “Rusya’nın pozisyonunda değişim bekliyor musunuz?” sorusuna, Rusya’nın ılımlı muhalefete yönelik açılımından memnun olduklarını cevabını verdi. Yarınki toplantıdan olumlu sonuç almayı umduklarını ifade eden Hariri, “Rusya’dan rejime baskı yapmasını talep edeceğiz.” dedi.

REJİM DEAŞ İŞBİRLİĞİNİN KANITLARI

Hariri, “Rejim heyeti, siyasi geçiş yerine terörle mücadeleye odaklanmakta ısrarlı olursa ne olacak” sorusuna, “Rejim, Özgür Suriye Ordusu’nun DEAŞ ile savaşmasını engellemek için tampon bölge oluşturuyor. ÖSO’nun DEAŞ karşısında zafer ilan etmesini istemiyor. Bu yüzden tampon bölge oluşturuyor.” karşılığını verdi.  Hariri, rejim ve DEAŞ işbirliğine ilişkin ellerinde kanıtlar olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:  “ÖSO’nun daha önce esir aldığı ve serbest bıraktığı bir Alevi’nin rejim ve DEAŞ arasındaki işbirliğini itiraf ettiği videoyu Mistura’ya sunduk. Esir, bir rejim subayının askerlerine, ‘DEAŞ’ın muhaliflerle bir cephede savaşıp
rejim güçlerine yardımcı olacağını’ anlattığını bizimle paylaştı. Bu itirafçılar için koruma talep ettik. Ancak henüz cevap alamadık. Rejim bunları öldürecek.”  Cenevre 4 görüşmeleri, 23 Şubat’ta BM Temsilcisi Mistura’nın taraflarla ayrı ayrı görüşmeleriyle başlamıştı.

REJİM DEAŞ’I TAMPON BÖLGE İLE ÖSO’DAN KURTARIYOR

Bugün sabah saatlerinde ÖSO kontrolündeki Bab’ın güneydoğusundan ilerleyen rejim güçleri, Münbiç’in güneydoğusundaki PYD/PKK bölgesine ulaşmıştı. Böylece Fırat Kalkanı Harekatı’nda Bab’da bulunan ÖSO güçlerinin güneyi kapatılarak Rakka yönünde önleri kesilmiş oldu.  Rejim güçleri, DEAŞ ile ÖSO’nun arasında tampon bölge oluşturarak, teröristere ÖSO karşısında koruma sağlamış olacak.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.