Esas Gayrimenkul’den 3 yeni AVM yatırımı

5 yılda 4 alışveriş merkezi ve 4 ofis binası hayata geçiren Esas Gayrimenkul portföyünü büyütüyor. 2020'ye kadar 10 AVM'ye ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Esas Gayrimenkul CEO'su Kazım Köseoğlu, "2017 sonu, 2018 başında Adana, Balıkesir ve Lüleburgaz'da 3 alışveriş merkezi daha çalışır duruma gelecek. Böylece toplam 360 bin metrekare kiralanabilir alana ulaşacağız" dedi.

ESAS Holding şirketi Esas Gayrimenkul, Anadolu'da AVM devrimi yapmaya hazırlanıyor Hürriyet gazetesi haberine göre,  Zonguldak, Çanakkale, Bolu ve Kocaeli'nde 4 AVM'yi çalışır hale getiren şirket, 3 yeni AVM daha yapmak için yatırım gerçekleştirdi.  2018 başında açılacak Adana, Balıkesir ve Lüleburgaz AVM'leri için 300 milyon dolar yatırım yapıldı.

2010'da kurulan ve 2011'de yatırımlara başlayan şirket İstanbul'da ofis, Anadolu'da alışveriş merkezi (AVM) yatırımları yapıyor. belirten Esas Gayrimenkul CEO'su Kazım Köseoğlu, "AVM'lerde 154 bin metrekare, ofislerde 70 bin metrekare kiralanabilir alana ulaştık. 2020'ye kadar 10 AVM'ye ulaşmayı planlıyoruz" dedi.

Lüleburgaz'ın Tek AVM'si

3 yeni AVM yatırımı için arsa satın aldıklarını ve çalışmalara başladıklarını belirten Köseoğlu, "Balıkesir'in ilk gerçek AVM'sini, Lüleburgaz'ın tek AVM'sini yapıyoruz. Adana memleket olduğu için Sabancı ailesi için yeri çok farklı. Orası evimiz" dedi.

2018'de 7 AVM ile Türkiye'de toplam 360 bin metrekare kiralanabilir alana ulaşacaklarını söyleyen Köseoğlu, AVM'lerin toplam yatırımlarının ise 600 müyon dolar olduğunu ifade etti.  Anadolu'da yeni yatırım fırsatları kovaladıklarını ancak İstanbul'da bir AVM yapmaya sıcak bakmadıklarını belirten Köseoğlu, "İstanbul'da bir AVM enflasyonu var. Levent'te gidip AVM yapmış olmak için yapmayacağız mesela. İstanbul'da aynı bölgede çok fazla kümeleşmeler var. Artık Levent'e, Bahçeşehir'e, Beylikdüzü'ne yeni AVM'ler yapılmamalı" dedi. İstanbul'da ofis pazarında hala fırsatlar olduğunu belirten Köseoğlu, ofislerde parçalı mülkiyet yapısını eleştirdi. Tek mal sahibi olmayan ofislerde kiralama sorunları yaşandığını söyleyen Köseoğlu "Yap-sat modelli bölük pörçük ofislerde sorun var olmaya devam edecek. Ofis konut gibi görülüyor. Nedeni de finansman.  Ofisi bitirip kiraya vermek için güçlü finansman gerek" dedi.

YURTDIŞINDA DA BÜYÜYOR

Esas Gayrimenkul yatırımlarına yurtdışında da devam ediyor. Şirket yurtdışında 400 bin metrekare kiralanabilir alan yönetiyor. Geçen seneden bu yana Hollanda, Belçika ve Almanya'da 55 bin metrekare alam portföylerine kattıklarını belirten Köseoğlu, "ABD New York'ta 60 bin metrekare alana sahibiz. İngiltere'de 242 bin metrekare alanlık 9 ofis ve 6 AVM var. Şimdi Londra merkezde 8 bin metrekare bir ofis binasını almak üzere işlemleri tamamlıyoruz. Uzun vadeli bir kiracısı da var. Almanya'da da bir ofis işimiz var" dedi. Köseoğlu şirketin orta vadede halka açılma planı da olduğunu söyledi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.