Ev alana 15 bin lira destek

Hükümetin dar gelirli ve emekliyi konut sahibi yapma seferberliği sürüyor.   Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iki kesimi de ev sahibi yapmak için başrolü oynuyor. Yoksul ailelerin ev sahibi olmasını kolaylaştıracak konut için yürütülen projeyle 4 yılda 25 bin konut sahiplerini bulurken, alt gelir grubuna yönelik projelerin kapsamı genişliyor. Emekliler için 17 ilde başlatılan konut projesinin de tüm illere yayılması hedefleniyor. 

27 BİN LİRAYA EV İMKANI

Dar gelirliler için 2023'e kadar yapılacak konutlarda eşi ölen kadınlar ile engellilere öncelik veriliyor. Vatandaşlar 2+1 konutlara 270 ay vadeyle aylık 130 lira, toplamda da 35 bin lira ödeyerek  sahip olabiliyor. 1+1 konutlar için ise yine 270 ay vadeyle, aylık 100 lira taksitle, toplamda 27 bin lira ödeniyor.

100 BİN SOSYAL KONUT

Dar gelirlilere 2023'e kadar 100 bin sosyal konut yapılması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı kolları sıvadı. Yoksul ailelerin ev sahibi olması yürütülen 4 projeyle 4 yılda 25 bin konut sahiplerini bulurken,  alt  gelir grubuna yönelik projelerin kapsamı genişliyor. Emekliler için 17 ilde başlatılan konut projesinin tüm illere yayılması hedefleniyor. Konut hesabı yönetmeliği de mart ayında Başbakanlık’a gönderilecek. Belirlenen koşulları yerine getirenlere hesapta biriken tutarın azami yüzde 20’si kadar hesaplanan devlet katkısı ödenecek. Devlet katkısı için azami tutar 15 bin lira olacak. Bakan Sarı üretilen konutların yüzde 85’inin sosyal konut, yüzde 15’inin kaynak geliştirme projesi olduğunu belirterek, “Alt gruptaki konut alıcılarında hane halkı gelirinin 3 bin 200 lirayı aşmaması gerekiyor. İstanbul iç in bu tutar 3 bin 700 lira” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.