Ev sahipleri bu habere dikkat!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre Türkiye çapındaki satılık ve kiralık emlak ilanları mercek altına alınacak. Semt semt, hatta sokak sokak emsal fiyatlar belirlenerek çapraz kontrole tabi tutulacak.

Yüzde 20’ye kadar izin

Emlakçıların ve ev sahiplerinin verdiği satılık ve kiralık ev ilanlarının tüm gazeteler ve internet sitelerinden takip edileceğini ifade eden Bakan Şimşek, bu ilanlar aracılığıyla bir veritabanı oluşturduklarını söyledi. Bu veritabanından hareketle bütün satılık emlakları takip edeceklerini belirten Şimşek, emsal bedelle arasında yüzde 20 oranında bir fark olan satış bedelleri hakkında işlem yapılmayacağını, ancak yüzde 20’den fazla olan farklarda inceleme başlatarak cezai işlem uygulanacağını vurguladı.

İşte İstanbul’daki pilot bölgeler

İstanbul’da Cihangir, Ulus ve Etiler bölgeleri pilot bölge olarak tespit edildi. Buna göre sistem şöyle işleyecek. Cihangir’de evi olan bir vatandaş, evini 1 milyon dolara sattığında, bunu konut gelir vergisi için zorunlu olarak Maliye’ye bildirirken en az 800 bin dolar olarak bildirmek zorunda olacak. Eğer vatandaş bu satışı 500 bin dolar olarak bildirirse hakkında işlem başlatılacak ve vatandaş cezai müeyyideyle karşı karşıya kalacak.

Yeni Vergi Kanunu bugün netleşiyor

Yeni vergi kanununun da hazır olduğunu, taslağın bugün yapılacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında sunulacağını da ifade eden Bakan Şimşek, taslakta yeni vergi bulunmadığını, vergi oranlarıyla oynanmadığını bildirerek, 250 maddelik bir kanunu yaklaşık 100 maddeye indirdiklerinin de altını çizdi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıAyışığı Vadi Evleri’nde kampanya devam ediyor
  Sonraki yazıÇukurova Tower projesinde ortalama fiyat metrekare başına 3 bin 700 TL
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın