Evinizin satışını nasıl hızlandırabilirsiniz?

Ev fiyatlarının hızla yükselmesi ve her gün bir markalı konut projesinin hayata geçmesiyle mahalle arasındaki daireleri alıcıya ulaştırmak ve satış gerçekleştirmek bir hayli zorlaştı. Satacağı evi kolay yoldan alıcıyla buluşturmak isteyenler ise yeni yollar arayışına girdi. Peki evimizin satışını arttıracak ipuçları neler?

Evin banka kredisine uygunluğuna bakılmalı

Konut yatırımcılarının en çok dikkat ettiği özelliklerin başında evin banka kredisine uygunluğu geliyor. Konutun banka kredisine uygun olmasının yolu ise tapudaki kat mülkiyetinden geçiyor. Kat mülkiyeti olmayan eve banka kredisi çıkmıyor. Bu sebeple evini satmak isteyenlerin ilk önce tapularını belediyeden kontrol ettirip iskan durumuna bakmaları gerekiyor. 

Evin değeri kanıtlanmalı

Konut satışında alıcıların dikkat ettiği diğer konu ise evin değeri olarak göze çarpıyor. Evini satmak isteyenlerin bağımsız bir ekspertiz raporuyla evlerinin değerini kontrol ettirmeleri gerekiyor. Burada bir başka husus ise satışın noter aşamasında evin değerinin doğru söylenmesi. Evlerinin vergi masrafını düşürmek için fiyatını düşük gösteren satıcılar, ileride yeni ev sahiplerinin başına büyük dertler açabiliyorlar. 

Evin fotoğraflarına dikkat edilmeli

Evini satmak isteyenler internet üzerinden tanıtım yapmak istiyorlarsa iyi bir mimar ya da marka mobilyalara ihtiyaçları yok. İnternet siteleri üzerinden evini yatırımcılarla buluşturmak isteyen ev sahipleri, sitelere koydukları fotoğraflarda perdelerin açık olmasına, banyo ve mutfağın temiz olmasına dikkat etmeli. Evini daha büyük ve gösterişli göstermek isteyenler ise duvarlarda tablolar yerine aynalara yer vermeli. 

Evinize modern bir hava katın

Evin fotoğrafları çekilirken bütün ışıklar açık olmalı ve halılar yerden kaldırılmalı. Evin daha modern görünmesi için abarjurlar da mutlaka değiştirilmeli. Mümkünse ev dekorasyonuna gümüş rengine yakın deri yastıklar, bronz bir sehpa veya bakır bir tepsi gibi renkli metal aksesuarlar eklenmeli ve evin sıcak ortamını yansıtmak için temiz bir masa örtüsü, çatal bıçaklar, kadehler ve canlı renklere sahip peçeteler yemek masasında hazır bulunmalı.

Sedef Öztürk/ emlakrotasi.com

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın