Fabrika satışına Uzel ailesi itiraz edecek

Miras kavgası köklü sanayi kuruluşlarından Uzel Makine’nin batışına neden oldu. İpotek alacaklısı bankalardan Uzel Makina'dan olan alacaklarını satın alan Vera Varlık Yönetimi, 6 Mayıs'ta gerçekleşen ihalede ilgili fabrika ve araziyi 225 milyon TL'ye aldı. Uzel Makina'nın kurucusu merhum Ahmet Uzel'in eşi Türkan Uzel, İflas Masası tarafından 832 milyon TL değer biçilen fabrika ve arazinin bu fiyata satılmasına karşı mücadele edeceklerini açıkladı. Fabrika ve arazinin gerçek fiyatında satılması halinde toplam 500 milyon TL olan borçların ödenebileceğini kaydeden Uzel, "Birilerinin gayrimenkul rantı peşinde olduğunu görüyoruz. Uzel Makina'nın tüm borçlarını ödeyecek değerdeki fabrika ve arazisi maalesef benim ve alacaklı binlerce işçinin gözleri önünde İflas Masası tarafından yaptırılmış olan 832 milyon kıymet takdirine rağmen 225 milyon TL'ye satıldı" dedi. 

'CEZAİ YÖNLERE BAKACAĞIZ'

Uzel, gayrimenkulün Vera'nın bankalardan satın almış olduğu ipotek alacağı dosyasından 434 milyon TL olarak belirlenmiş değere rağmen satışa çıkarılmasına karşı satışın durdurulması için başvuru yaptıklarını, ama reddedildiğini ifade etti. Uzel, "Uzel Makina'nın başta devlet ve işçi alacaklıları olmak üzere tüm borçlarını karşılayabilecek bu gayrimenkulün hukuka ve mantığa aykırı bu ihalesinin feshi için elimizden geleni yapacağız ve avukatlarımızla aldığımız karar doğrultusunda bir taraftan ihalenin feshi hakkını kullanacağız, diğer taraftan da olayın cezai yönleri üzerine gideceğiz" diye konuştu. 

KASIMDAKİ İHALEDE FİYAT 320 MİLYONDU

Yapılan açıklamada, 13 Kasım 2015'te bir ihale yapıldığı, burada fiyatın 320 milyon 150 bin TL'ye kadar yükseldiği hatırlatıldı, ihalede Vera'nın en son 320 milyon 100 bin TL'ye kadar artırım yaptığı, fiyatın 320 milyon 150 bin TL'ye çıkmış olmasına rağmen Vera'nın satışı durdurduğu belirtildi.  Açıklamada, "Vera'nın rüçhanlı olan 104 milyon TL olan alacağının tamamını karşılayan ihale bedeline razı olmayarak satışı durdurması birçok söylentilere neden olmuş idi. iflas Masası tarafından yapılmış olan değerlendirmeye göre 832 milyon TL muhammen bedeli olması gereken fabrikanın Vera'nın devir aldığı ipotek takibi dosyasındaki muhammen bedeli nasıl oldu ise 434 milyon TL olarak belirlendi" ifadesi kullanıldı. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.