FETÖ’nün çatı iddianamesi kabul edildi

fetönün çatı iddianamesi kabul edildi.

15 Temmuz’dan bu yana devam eden soruşturmalar kapsamında FETÖ’nün çatı iddianamesi kabul edildi. FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, arasında “Yurtta Sulh Konseyi” üyelerinin de bulunduğu 221 kişi hakkında hazırlanan “çatı iddianamesi” Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Tüm ülkede devam eden Fetullahçı Terör Örgütü operasyonları FETÖ yurtları ile sürdü. Başkentte, FETÖ ile bağlantısı bulunan öğrenci yurtlarının yöneticileri ve personeline yönelik soruşturma kapsamında 6 zanlı tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, FETÖ ile bağlantısı bulunan öğrenci yurtlarının yöneticileri, çalışanları ve bu kurumların bağlı bulunduğu şirketlerin kurucularına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, adliyeye gönderildi. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren zanlılardan 10’u tutuklanması, biri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Mahkemeye çıkarılan zanlılardan 6’sı tutuklandı, 5’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı Zanlılardan bazılarının telefonunda FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’un bulunduğu öğrenildi.

15 Temmuz darbe kalkışmasından bu yana tüm ülkede devam eden FETÖ operasyonu bu sabah İstanbul’da yaşandı. Çok kişi gözaltına alınırken bazıları için de yakalama kararı çıkarıldı. İstanbul merkezli 32 ilde FETÖ operasyonu düzenleniyor. Soruşturma kapsamında 142 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

ADANA’DA DA VAR

Ayrıca Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütlü bağlantısı olduğu iddia edilen kişilere yönelik Adana merkezli İstanbul, İzmir, Kayseri, Osmaniye, Antalya ve Hatay’da çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, aralarında emniyet müdürleri ve polislerin de olduğu 23 kişi gözaltına alındı.
Adana’da gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, diğer illerde gözaltına alınanların ise gün içinde Adana getirileceği belirtildi.

Hatay merkezli 11 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, aralarında kadınların da bulunduğu 104 zanlı gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Hatay, İstanbul, Ankara, Gaziantep, Manisa, Adana, Antalya, Isparta, Batman, Konya ve Kahramanmaraş’ta belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, aralarında kadınların da bulunduğu 104 kişi gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Gözaltına alınanlar arasında Mustafa Kemal Üniversitesinde (MKÜ) görevliyken Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen ve halen görevde bulunan profesör ve doçentler ile MKÜ personel daire başkanı ve bazı kurumlarda çalışan yetkililerin de bulunduğu öğrenildi.

Öte yandan, zanlıların, FETÖ/PDY ile bağlantılı olduğu ve bazılarının örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığı iddia edildi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.