Fikirtepe kentsel dönüşüm davalarında yeni gelişme

İstanbul Kadıköy Fikirtepe lokasyonunda hayata geçirilen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında birçok vatandaş mağdur olmuştu. Konu ile ilgili olarak yapılan hukuk mücadelesinde yeni bir gelişme yaşandı.

Fikirtepe’de yüzlerce aile kentsel dönüşüm mağduru olduklarını iddia ederek eylem başlatmıştı. Kentsel dönüşüm konusunda bazı bölümlerde sorun yaşanan Fikirtepe’de mağdurların eylemleri karşılık buldu. Yüzlerce aile açtıklarını davaları kazandı. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, Fikirtepe’de mağdurlardan birinin de Fenerbahçe’de forma giyen milli basketbolcu Ahmet Düverioğlu olduğu ortaya çıktı. Selimoğlu İnşaat’ın Brooklyn Life projesinden 1 milyon TL’ye iki daire alan Düverioğlu, peşinat olarak ödediği 450 bin TL’yi geri alacak.

‘Pana Yapı kentsel dönüşüm projesi mali sorunlar nedeni ile durdurulmuştu’

Proje temel aşamasında kalınca Pana Yapı, Selimoğlu İnşaatı satın aldı ancak projede her hangi bir gelişme yaşanmadı. İnşaatın tamamlanmayacağını düşünen Düverioğlu avukatları aracılığıyla dava açmıştı. İstanbul 3. Tüketici Mahkemesi’nde önceki gün görülen duruşmada karar çıktı. Mahkeme Düverioğlu’nun 2 daire karşılığında firmaya verdiği 450 bin TL’nin geri ödenmesine  ve 540 bin TL’lik ödenecek senetlerin ödemesinin de iptal edilmesine karar verdi.  Pana Yapı kentsel dönüşüm projesi mali sorunlar nedeni ile durdurulmuştu. İnşaatın durdurulması nedeniyle mağdur olan vatandaşlar, Anadolu Adliyesi’ne giderek Pana Yapı’ya bağlı şirketlerin yöneticileri Raci Şaşmaz, Murat Aydınlı, Maruf Dindar, Ahmet Mahir Şaşmaz, Sadettin Namoğlu ve Muhammed Muhit Kayaoğlu hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘güveni kötüye kullanma’ ve ‘vergi kaçakçılığı’ suçlarından suç duyurusunda bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.