Finans Merkezi’ne destek Londra, örnek Dubai’den

Ataşehir’de süreci 2008 yılında başlayan İstanbul finans merkezi alanı  BDDK, SPK, Merkez Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bankası ve Ziraat Bankası gibi birçok finans ve kamu kuruluşuna ev sahipliğini yapacak. Proje bu açıdan Türkiye'nin en önemli gayrimenkul projelerinden biri arasında.

İngiltere’den Destek

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, İstanbul Finans Merkezi Projesi'ni desteklediklerini açıkladı. Moore, iki ülkenin gücünü birleştirmesi halinde ortaya çıkacak sinerjiyle İstanbul'un önemli bir finans merkezi olacağını söyledi. Moore, bazı yasal düzenlemelerin yapılması halinde İngiliz reasürans devi Lloyd's of London'ın Türkiye'ye geleceğini, bunun da Türk risk yönetimi piyasasının gelişmesi açısından önemli katkılar sağlayacağını açıkladı.

Dünya Gazetesinin haberine göre, Moore, "Bir süre önce İstanbul için en güçlü rakip olarak Moskova gösteriliyordu. 
Ancak Putin, bunun olmaması için elinden geleni yaptı" diye konuştu. 

Moore, "Lloyd's of London reasürans hizmetini kendisi temin etmiyor, yatırım yaptığı ülkelerde risk yönetimi konusunda uzmanlık oluşmasına katkı sağlıyor" diye konuştu. 
Katılım bankacılığı, sigorta sistemleri, emeklilik sistemi gibi konularda da çalışmalar yaptıklarını belirten Moore, 18-19 Şubat'ta bir İngiliz bakan ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla konferans gerçekleştirileceği bilgisini verdi. Moore ayrıca, Londra Finans Merkezi Başkanı'nın da Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi. 

Dubai Örnek Olmalı

Öte yandan Cushman & Wakefıeld Yönetici Ortağı Tuğra Gönden de Ataşehir’deki Finans merkezinin orta vadede bölgesel ve uzun vadede ise küresel finans merkezi olması için uluslararası finans dünyasını farklı konularla cezbetmesi gerektiğini açıkladı. Gönden, "Bu noktada Dubai Uluslararası Finans Merkezi'nin (DIFC) örnek bir model olarak alınması gerektiğini düşünüyorum. 2004yılında toplam yaklaşık 450 bin metrekare alan üzerine kurulan DIFC, kendisini bir tarafta New York ve Londra diğer tarafta ise Hong Kong, Singapur ve Tokyo'da yoğunlaşan finans dünyasının tam ortasında ve alternatif finans merkezi olarak konumlandırıyor" dedi. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.