FinansEvim Faizsiz Finans Sistemi 2019’da Gayrimenkul’ün reçetesi

Faizsiz Finans Sistemi; Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya, 2019’da Gayrimenkul’ün Faizsiz Finans Sistemi satışlarıyla rahat nefes alacağını belirterek ekonominin lokomotiflerinden biri olacağını söyledi.

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya: Faizlerin yüksek olması konut satışlarını olumsuz etkiledi. Sektör olarak, Faizsiz Finans Sistemi ile satışları yukarı taşımayı hedefliyoruz. Bu sistemle alınan evlerin oranının yüzde 1’den yüzde 5’e yükseleceğini düşünüyoruz.

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya

Yüksek faizlere karşı gayrimenkul sektörüne yönelik çalışmalara hız verdik.

Türkiye ekonomisi 2018’de zor bir dönemeçten geçti. Buna bağlı olarak ekonomimizin lokomotifi inşaat sektörünün bazı sıkıntıları çektiğini gördük. Bu sıkıntılara karşılık inşaat firmalarımızın profesyonelliği, güçlü duruşlarının yanı sıra yapılan yasal değişiklikler ve konut kampanyaları da bu lokomotif sektörü bir bütün içinde tuttu. Enflasyonla topyekûn mücadele de bunlardan biri oldu. Bizde bu mücadeleye yaptığımız indirimlerle destek verdik.

Dolar, faizler derken ekonomi anlamında sıkıntılı bir yılı geride bıraktık. Bu dönemde biz de özellikle inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılara faizsiz finans sistemimizle destek olduk. Bankalardaki faizlerin artması insanları ev ve otomobil sahibi olmaktan uzaklaştırdı. İnsanlarımızı faiz ödemeden sadece yüzde 10’luk katılım ücreti ile ev sahibi yaptık. Sistemimize dahil olan vatandaşların mevcut konutlardan tercih yaptıkları için inşaat sektörüne de can simidi olduk.

SEKTÖRDEKİ PAYIMIZ YÜZDE 5’E ÇIKACAK

2019 yılı için konuşacak olursak, önümüzdeki yılın tasarrufa dayalı Faizsiz Finans Sistemlerinin yılı olacağını belirtebilirim. 2019 yılı ülke ekonomisi için umut yılı olacak. Konut kredi faizlerinin artışı nedeniyle ötelenen satışların yerini Faizsiz Finans Sistemi ile gerçekleşen teslimatlar alacaktır.

Gayrimenkul sektöründe orta ve alt gelir grubuna hitap eden tek sektör olduğumuzu belirtmek isterim. Bu bakımdan 2019 yılında insanlarımızın daha yoğun ilgisiyle karşılaşacağımızı öngörüyoruz. Şu anda faizsiz sistemlerle alınan evlerin oranının yüzde 1’den yüzde 5’e yükseleceğini de tahmin ediyoruz.

EKONOMİ VE İNŞAAT SEKTÖRÜ BİZİ GÖSTERİYOR

GYODER’in Türk Gayrimenkul Sektörü 2’inci çeyrek raporunda yer alan “orta ve orta alt gelir grubuna ait konut ihtiyacını karşılamak amacıyla bu konuya özel kooperatiflerin (veya sandıkların) kurulması” konusunu da değerlendirecek olursak;
Tasarrufa dayalı Faizsiz Finans Sistemi olarak bu oluşumu insanlarımızın, özellikle orta ve alt gelir grubunun hizmetine sunmaktayız.

Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Toki aracılığıyla hem de GYODER’in orta ve alt gelir grubu için uyguladığımız tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemine çok yakın çözümlerden bahsetmesi, 2019 yılında ülke ekonomisine tasarrufa dayalı Faizsiz Finans Sistemlerinin çok büyük katkısı olacağını göstermektedir.

Ayrıca inşaattaki sıkışıklık ve satışlardaki durağanlık bu sistem sayesinde 2019 yılında aşılacaktır. Hem bakanlığımızın hem de gayrimenkul derneklerimizin açıklamalarına bakacak olursak hepsi alt ve orta gelir gurubuna yönelik bizim uyguladığımız sistem gibi sistemlerle sektörün önünün açılacağını vurgulamaktadır. 2019 yılı Faizsiz Finans Sistemlerinin ülke ekonomisini daha da canlandıracağı bir yıl olacaktır.

Finansevim nerede, nasıl gidilir

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.