Folkart Mimarlık ofislerini seçti

İzmir'in kalbinin atacağı projede, ülke içi ve dışından, dünya çapında işler başarmış altı mimarlık ofisi ile anlaşıldı. Roy Higgs, Tabanlıoğlu Mimarlık, Yağcıoğlu Mimarlık, DDG. Mad Architects, Korucuoğlu Mimarlık ekipleri çalışmaya başladı. Proje takvimine göre seçilen altı mimarlık ofisi, 15 Mayıs tarihine kadar hazırladıkları konsept projeleri konsorsiyuma teslim edecekler. 

Folkart Yapı Başkanı Mesut Sancak, seçilen mimari ekiplerin, önümüzdeki iki ay içinde mimari konsept projelerini oluşturacaklarını, bu süreç sonunda ortaya çıkan tüm projeleri, önce İzmir Büyükşehir Belediyesine, ardından kamuoyuna sunacaklarını söyledi. Sancak, proje sonuçlandığında, İzmir turizmine de değer katmak istediklerini, proje bütününün İzmirliler ve Türkiye için, yeni, önemli bir cazibe merkezi olacağını da belirtti. 
Konsorsiyum olarak, bu alana 750 milyon TL'lik yatırım yapmayı hedeflediklerini belirten Sancak, inşa aşamasında projede 4 bin kişinin çalışacağını, hayata geçtiğinde ise şehre 5 bin kişilik istihdam sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Sancak, arazide 18 yıl önce yapılan geçici duvarların (İksa Sistemi) artık risk taşıdığını, bu nedenle zemin iyileştirme çalışmalarıyla birlikte, geçici duvarların yeniden yapılacağını vurguladı.
Üçlü konsorsiyum sözkonusu arsayı 80 milyon dolarlık teklifle TMSF'den satın almıştı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.