Fu Gayrimenkul’den kadınlara özel yüzde 25 indirim

Sağlam Tapu hizmetiyle sektörde yer alan Fu Gayrimenkul, Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak kadınlara yüzde 25 indirim uygulayacak. Kampanya 8 Mart’a kadar devam edecek.x

FU Gayrimenkul, kadınların risksiz gayrimenkul sahibi olmaları için en önemli tapu kılavuzu olan Sağlam Tapu hizmetini yüzde 25 indirimle kadın kullanıcılarıyla buluşturuyor. FU Gayrimenkul’ün kadınların kendilerine ait bir gayrimenkulleri olsun isteğiyle yürüttüğü yüzde 25 indirim kampanyası, 8 Mart tarihine kadar devam edecek.

FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş. İş Geliştirme ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Berna Işıktaş

“Kadınların yatırım güvenceleri olsun istiyoruz”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İş Geliştirme ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Berna Işıktaş, ”FU Gayrimenkul olarak, kadınların mülk sahibi olmasını önemsediğimiz gibi, bunun olabildiğince nizami olmasına da destek olmak istiyoruz. Kadınların sadece eşlerinin maliki olduğu konuta aile konutu şerhi tesis edilmesini talep ederek kendilerini güvence altına almalarına çalışmalarını değil, kendilerine ait gayrimenkulleri ve dolayısıyla yatırım güvenceleri de olsun istiyoruz” dedi.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın