Galataport Karaköy’de gayrimenkul fiyatlarını katladı

Galataport2 

2006 yılında metrekaresi 3000-4000 TL aralığında olan emlak fiyatları şimdiden 8000-9000 TL aralığına yükseldiği belirtiliyor. Proje tamamlandığında ise bölgenin kimliğinin tamamen değişeceği, kongre, sergi, gösteri merkezi ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak olan bölgenin, İstanbul'un bir numaralı turizm alanı olacağı ileri sürülüyor.

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. Raporlama ve Araştırma Yöneticisi Gökçen Taşkın, 2005 yılından bu yana gündemde olan Galataport'un ihalesini süreç içinde yaşanan hukuki gelişmelerin ardından 2013 yılında Doğuş Holding'in 702 milyon dolarla kazandığını, projenin henüz kamuoyu ile paylaşılmamasına rağmen çalışmaların devam ettiğini, ancak plan kararlarına göre uzmanların belli öngörülerde bulunduğunu belirtiyor.

Çok işlevli kompleks bir proje

Taşkın, söz konusu öngörülere göre proje kapsamında perakende, otel ve ofis katlarına yer verileceğini, perakendenin hem AVM hem de cadde perakendesi şeklinde olacağını ifade ediyor. Denizcilik ve tersanecilik, gümrük, taşıma, lojistik gibi birçok firmanın projeyle birlikte Karaköy’e yöneleceği için ofis katlarının olmasının da beklendiğini belirten Taşkın, ancak Karaköy’de şu anda en büyük patlamanın otel sektöründe yaşandığını kaydediyor. Hâlihazırda birçok işyeri ve iş hanının pansiyon ve hostel olarak işlevini değiştirdiğini, büyük oyuncuların ise otel yatırımlarını Karaköy ve yakın çevresine yönlendirdiğini ifade eden Taşkın, proje kapsamında ayrıca denizle bütünleşme yaratacak işlevlere yer verilmesinin beklendiğini belirtiyor. Gösteri, konser ve sergi salonu gibi çok yönlü kullanılabilecek bir performans merkezine kamusal anlamda da ihtiyaç olacağını belirten Taşkın, bunların dışında gemilerin iskele alanı, yolcuların karşılanması ve transferi için mekanların da yaratılacağı kanaatinin paylaşıldığını kaydediyor. Galataport

Karaköy'de gayrimenkul sektörünü değiştiren proje

Karaköy'ün Galataport projesiyle zaman içerisinde kademeli olarak dönüşüme uğradığını ifade eden Taşkın, iptal olan proje döneminde hareketlenen bölgenin şimdi birçok yatırıma ev sahipliği yaptığını söylüyor. Galataport projesinin hemen paralelindeki Kemeraltı Bölgesi’nde Mumhane Caddesi, Kemankeş Caddesi ve Necatibey Caddesi’ndeki birçok eski işletmenin artık kafeterya ve restorana dönüştüğünü belirten Taşkın, bu işletmelerin özgün tasarımları ve yaratıcı dekorasyonları ile alternatif yarattığını kaydediyor. Bununla birlikte, çoğunlukla yabancı turistlere ev sahipliği yapan pansiyonlar, sanat galerileri, sanatçılara kiralanan stüdyolar ve atölyelerin sayısında da hızlı bir artış gözlendiğini ifade eden Taşkın, bu gelişmelerin bölgede beklenen genel dönüşümün öncüleri olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

 EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. Raporlama ve Araştırma Yöneticisi Gökçen Taşkın[/caption] Karaköy’de gayrimenkul sektöründeki esas belirgin değişimlerin üç yıl içerisinde gerçekleşmesinin beklendiğini ileri süren Taşkın, buna bağlı olarak sektörün önde gelen firmalarının bölgedeki otel yatırımlarına hız verdiklerine vurgu yapıyor. Bölgede inşaatı başlayan ve devam eden yaklaşık 10 civarında otel projesi bulunduğunu ifade eden Taşkın, yatırımların sadece büyük otelleri kapsamadığını, önemli markaların ve markalı restoran zincirlerinin de bölgede mağaza yarışı olduğunu kaydediyor. Süreç içinde özellikle kuyumculuk ve hediyelik eşya dükkanlarının da artacağını düşündüklerini söyleyen Taşkın, 8 yıl önceki Karaköy ile şimdiki Karaköy arasında gayrimenkul sektörünün ilerleyişi anlamında büyük farklar olduğunun altını çiziyor. Taşkın, yıllar önce ilk ihaleyle başlayan bu değişimin hızla otelcilik ve perakende sektörünü kendine çektiğini, ilk ihaleden önce Karaköy'ün iş hanlarının olduğu, eski zanaatların toplandığı bir mevki konumunda iken şimdi tüm büyük firmaların yatırım yapma yarışına girdiği bir bölge haline geldiğini belirtiyor. Bu süreçte bölgeyi ziyaret edenlerin profilinin de değiştiğini kaydeden Taşkın, bölgenin artık daha üst gelir seviyesine sahip kişilerce tercih edilmeye başlandığını, kişisel tasarımların satıldığı hediyelik eşya dükkanları, iç mekanları zevkle döşenmiş yeme içme yerleri, sanat galerileri, stüdyolar ve atölyelerle ön dönüşümün gözle görülür hale geldiğini ifade ediyor. Bölgenin açılan pansiyonlarla şimdiden yabancı turistlere ev sahipliği yapar konuma yükseldiğine dikkat çeken Taşkın, Mumhane Caddesi ile Kemankeş Caddesindeki dükkanlarının fonksiyonel dönüşüm açısından yoğunluk yaşanan dükkanların başında geldiğini belirtiyor. Bölgenin ayrıca Asmalımescit, İstiklal Caddesi, Galata, ve Cihangir gibi turistik bölgelere yürüme mesafesinde olduğunu dile getiren Taşkın, Galataport projesiyle Karaköy’de dönüşüm tamamlandığında bölgenin bütüncül bir turizm alanı haline gelmesinin beklendiğini vurguluyor.

Emlak fiyatlarını katlıyor

Sekiz yıl içerisinde yaşanan iki ihale sonrasında bölgedeki emlak fiyatlarının tavan yaptığına dikkat çeken Taşkın, sekiz yıl önce 3000 TL/m2 – 4000 TL/m2 olan birim metrekare değerlerinin günümüzde 8000 TL/m2 – 9.000 TL/m2''ye yükseldiğinin altını çiziyor. 90 – 100 m2 civarında oturum alanı olan 5 katlı bir binanın ortalama satış değerinin 2 ila 2,5 milyon dolar civarlarında olduğunu, söz konusu rakamların sekiz yıl önce hayal bile edilemeyeceğini ifade eden Taşkın, sonradan iptal edilen ilk ihale ile bölgede aniden hareketlenen gayrimenkul sektörünün son ihale ile yükselişini sürdürdüğüne vurgu yapıyor. Bölgede kar marjı yüksek olduğunu, 40 – 50 m2’lik bir dükkanın devir ücretinin bile 100 – 150 bin TL civarında olduğunu kaydeden Taşkın, sadece dükkândan çıkmak için bile bu rakamların istendiği bölgede birim metrekare değerleri açısından tırmanışın devam edeceğinin beklendiğini belirtiyor. Ayrıca bölgeye henüz son kullanıcıların yerleşmemiş olduğunu söyleyen Taşkın, gayrimenkul alım satımlarında sirkülasyonun devam ettiğini, gayrimenkul yatırımı yapıp bir yıl içerisinde satış gerçekleştiren yatırımcıların yüzde 40-50 aralığında kar elde ettiğine vurgu yapıyor.

Galataport Karaköy'ü kökten değiştirecek

Galataport projesi 3 ila 5 yıl içerisinde hayata geçtiği takdirde Karaköy bölgesinin kimliğinin tamamen değişeceğini belirten Taşkın, bölgenin tamamen turistik bir bölge haline geleceğini ve İstanbul'u ziyaret eden yabancı turistlerin ilk adresi haline dönüşeceğinin altını çiziyor. Taşkın, proje kapsamında gerçekleştirilecek olan kongre, sergi ve gösteri merkezleri ile bölgenin uluslararası organizasyonlara ev sahipliği de yapacağını ifade ederek, bölge tamamen turistik bir kimlik kazanacağını da sözlerine ekliyor. www.evagyd.com

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıKUYAŞ GYO oluyor, Türkiye’nin ilk Altın Saklama Merkezi’ni yapıyor
  Sonraki yazıKliksa ile değişiklik zamanı…
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın