Gayrimenkul sektöründen erken seçime tam destek

MHP liderinin çıkışıyla gündeme gelen ve Cumhurbaşkanı’nın dünkü açıklamasıyla resmiyet kazanan erken seçime gayrimenkul ve müteahhitlik sektörünün temsilcileri tam destek verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim önerisinde bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile dün yaptığı görüşme sonrası erken seçim kararı alındığını açıkladı. Cumhurbaşkanı, seçim kararı almalarının gerekçelerini ise, belirsizliğin ortadan kaldırılması, Suriye ve Irak’taki gelişmeler, makroekonomi ve büyük yatırımlara yönelik kararlar ile hükümet işleyişindeki olası aksaklıkların önlenmesi olarak sıralamıştı. 24 Haziran’da yapılacağı açıklanan seçimlere gayrimenkul sektörü temsilcileri ile müteahhitlerden tam destek geldi.

Feyzullah Yetgin

GYODER: Büyük bir heyecanla karşıladık
GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan erken seçim kararının tüm milletimize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyoruz” dedi. Konuya ilişkin değerlendirme yapan Yetgin, 24 Haziran tarihini gayrimenkul sektörü olarak büyük bir heyecanla karşıladıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Ekonomiye yeniden odaklanabilmemiz için verilen kararı yerinde bir tercih olarak değerlendiriyoruz. Seçim ortamının kısa sürecek olması sektörümüz tarafından ayrıca memnuniyetle karşılanmıştır.”

“İş dünyası belirsizliğin sürmesinden rahatsızdı”
İş dünyasının belirsizliklerin Kasım 2019 tarihine kadar sürecek olmasından rahatsız olduğuna işaret eden Feyzullah Yetgin, “Bir buçuk yıllık bu uzun belirsizlik dönemi özel olarak gayrimenkul sektörümüzün mevcut potansiyelini ortaya koymasının önündeki engellerden biriydi. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak 2018 yılının ikinci yarısından itibaren, her zamankinden daha güçlü bir kararlılıkla çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Türkiye ekonomisinin istikrarının sürdürülmesi, milletimizin refahının artırılması için üzerimize düşen görevi yeni dönemde de fazlasıyla yerine getirmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Mithat Yenigün

TMB: Ekonomi belirsizlikleri sevmez
Erken seçim kararını değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün de, “Ekonomi, belirsizlikleri sevmez; iş dünyası, önünü göremeyince karar almakta zorluk çeker. Ülkemizde de seçimin ne zaman yapılacağı tartışmaları uzun sürebilir, Türkiye ekonomisi bu belirsizlik ortamından zararlı çıkabilirdi. Bu bakımdan dün Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimlerin 24 Haziran’da yapılması konusundaki kararını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

“Yılın ikinci yarısı kazanılıyor”
“Belirsizliklerin ortadan kalkması ve seçimlerin hızla yapılacak olması, iş dünyası için yılın ikinci yarısının kazanılması anlamına gelmektedir” diyen Yenigün, şöyle devam etti: “Ekonomide kırılganlıkları artırabilecek uzun bir seçim ekonomisi yaşamayacak olmamız açısından da karar önemlidir. Etkileyici bir büyüme performansı gösterdiğimiz 2017 yılının ardından bu yıl gerek hükümetimiz için gerekse iş dünyası olarak yapacak çok işimiz bulunmaktadır. Kararın ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor; seçimlerin hemen ardından gündemimizin halkımızın refah artışı ve mutluluğu için ekonomiye, sürdürülebilir büyümenin sağlanması için atılması gereken adımlara dönmesini önemsiyoruz.”

Altan Elmas

Konutder: Hayırlı olacağına inanıyoruz
Konutder Başkanı Altan Elmas, erken seçim kararının son derece yerinde olduğunu açıkladı. Elmas, “24 Haziran da bir an önce seçim sürecinden ülkenin çıkması için ideal bir tarih. Seçim beklentisine girmiş piyasalar ve belirsizlik böylelikle sona ermiş olacak. Bu nedenle erken seçim kararının son derece doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu kararla birlikte bulutların dağıldığı, ekonomiye pozitif yansıdığı bir hava oluşacak. Dünkü açıklamayla birlikte dövizlerde düşüş yaşanması ve borsanın da yukarı ivmelenmesi de bunun küçük bir göstergedir” dedi.

“Olumsuz bir etki beklemiyoruz
Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen seçimlere bakıldığında seçimlerin ekonomik düzeni etkilemediğini gördüklerini kaydeden Elmas, şöyle devam etti: “Makro ekonomik planlar pek değişmiyor. Beklentimiz yine o şekildedir. Olumsuz bir etki beklemiyoruz, hatta çok daha büyük pozitif bir etki göstermesini bekliyoruz. Diğer taraftan birçok açıdan da orta uzun vadede belirsizliğin ortadan kalkacağı bir sonucun ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Gayrimenkul piyasaları olarak baktığımızda da sektörümüzün bundan cok pozitif etkileneceğini düşünüyoruz. Yatırımcılarımızın yatırım iştahı artacaktır. Beklemekte olan gayrimenkul yatırımcıları ve konut alımını erteleyen konut alıcıları harekete geçecektir. Satışlarda artış yaşanacaktır. Bu durum yıl sonu rakamlarına olumlu yansıyacaktır.”

“Bürokrasideki yavaşlayan süreçler hızlanacak”
Erken seçimle birlikte 5 yıllık yeni bir dönem başlayacağını anlatan Konutder Başkanı Elmas, “Bürokrasideki yavaşlayan süreçler hızlanacak. Sürdürebilir ve belirsizliklerin ortada kalktığı bir zeminde iş dünyası ülkesine, milletine faydalı olmak adına işine ekstra gayret ederek sarılacak. 2023 hedeflerine giden Türkiye için ise bir viraj daha geçilmiş olacak. Erken seçim kararının ülkemize, hayırlı olacağına inanıyoruz. Ek olarak sektörümüzün üzerinde çok büyük sermaye yükü oluşturan devreden KDV iadesinin tekrar gündeme alınması, tapu harçlarının indirilmesi ve KGF imkanlarından sektörün faydalandırılması hükümetimizden yeni dönemde beklentimizdir” görüşünü dile getirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın