Gayrimenkul yatırımı sürecek

Gayrimenkul sektör temsilcileri, darbe girişimine rağmen Türkiye ekonomisine duydukları güvenle yatırımlarına devam edeceklerini belirtti. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER)  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sur, dünyada ve gelişen piyasa ekonomilerinde hukukun üstünlüğünün, demokratik kurum ve kurallara bağlılığın en önemli unsurların başında geldiğini belirterek, Türkiye'nin 150 yıla yaklaşan demokratikleşme çabasının en önemli kavşağından 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz sabahı geçildiğini söyledi.

KAYGILAR EN AZA İNDİ

Türk milletinin göğsünü siper ederek, canını hiçe sayarak demokrasiyi ayakta tuttuğunu dile getiren Sur, bu kadar geniş kesim ve mutabakatla halkın sürece iştirakinin Türk demokrasi tarihinde bir ilk olduğunu aktardı. Sur, 15 Temmuz gecesi halkın desteğiyle tüm dünyaya verilen demokrasi mesajının, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başta olmak üzere ekonomi yönetiminin de desteğiyle yabancı yatırımcıların kaygılarını en aza indirdiğini ifade etti.

KARA BULUTLAR DAĞILDI

Darbe girişiminin yatırım ortamını ve piyasaları olumsuz etkilememesi adına alınan önlemlerle sermayenin zarar görmesinin önüne geçildiğini bildiren Sur, "Yabancı yatırımcılara güven veren bu hamleler neticesinde ülke ekonomisinin üzerinde dolaşan kara bulutlar dağılmış oldu. Böylece ülkenin kalkınması ve ekonomik büyümenin önündeki önemli bir viraj, iş ve finans dünyasının kendinden emin tavırları ile dönüldü. Türkiye'nin kalkınma hamlesinin dün olduğu gibi bugün ve yarın da devam etmesi için Türk iş dünyası olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.     

ENDİŞE EDECEK BİR DURUM YOK

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, özellikle bankacıların ve iş adamlarının rağbet ettiği yatırım aracı dövize rağbetin, ekonomiye güven nedeniyle dizginlendiğini belirterek, bu nedenle dolardaki yükselişin sınırlı kaldığını söyledi. Borsa İstanbul'un anlık ve münferit hareketlerin gerçekleştiği bir yatırım aracı olduğunu dile getiren Durbakayım, bu yüzden düşüş yaşanabileceğini, ancak bu düşüşün kısa sürede normale döneceğini aktardı. Durbakayım, "Dolayısıyla yatırım araçlarındaki hareketlerin endişe verici olmadığını söyleyebiliriz. İNDER üyeleri Türkiye ekonomisine güveniyor ve yatırımlarına devam ediyor. Herkes işinin başında. Yabancılar açısından da endişe verici telefonlar gelmedi. Onlar da ekonominin güven verdiğini yakından görüyorlar. Endişe dolu sorular gelmedi" dedi.     

             

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.