Gebze – Orhangazi – İzmir otoyolu projesi için 5 milyar dolar

Astaldi ve Türk ortakları Nurol GYO, Makyol İnşaat, Özaltın İnşaat, Gebze – Orhangazi – İzmir otoyolu projesi için 5 milyar dolar tutarında finansman anlaşması imzaladı.

gebze_orhangazi_izmir_otoyolu
İtalyan inşaat devi Astaldi ve Türk ortakları Nurol GYO, Makyol İnşaat, Özaltın İnşaat, Gebze – Orhangazi – İzmir otoyolu projesi için Akbank, Deutsche Bank AG Londra Şubesi, Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası’ndan sağlanan 5 milyar dolar finansman anlaşması imzaladı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Astaldi, otoyol projesinin tüm finansmanının sağlandığını bildirdi.

Öte yandan Amerikan Bloomberg ajansı, 6.4 milyar dolar maliyetli proje için alınan finansman desteğinin Türkiye tarihinde bir inşaat işine sağlanan en yüksek kredi olarak tarihe geçtiğini belirtti.

İstanbul – İzmir arasında TEM, D-100 ve E-130 karayollarındaki trafiği büyük ölçüde azaltması beklenen Gebze – Orhangazi – İzmir otoyolu projesinde inşaat çalışmaları devam ediyor. Proje kapsamında yapılmakta olan otoban bağlantıları tamamlandığında, 427 kilometre uzunluğa erişecek. Proje tamamlandığında ise İstanbul-İzmir arası karayoluyla 8 saatten 3.5 saate inecek.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.