GÜNEŞLİ BİR GELECEK, GÜNEŞ ENERJİSİYLE GELECEK

 

Türkiye güneş enerjisi sektörünün en büyük ve en vizyoner etkinliği olan SolarVizyon bu sene 7. kez İstanbul-Caddebostan Kültür Merkezinde düzenleniyor. 4 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşecek olan Solarvizyon 2024, güneş enerjisi sektöründeki önemli soruları yanıtlamak, önemli sorunlara çözüm üretmek ve sektörün geleceğine yön verme amacını taşıyor.

SolarVizyon kurucusu Ateş Uğurel: “Türkiye için başta güneş enerjisi olmak üzere bir yenilenebilir enerji cenneti diyebiliriz. Güneş enerjisini maksimum seviyede kullanmamız için uzun bir yolumuz var. 2024 senesi güneş enerjisi sektörü için fırsatların ve sorunların yanyana duracağı bir zaman dilimi olacak. Fırsatları sahada kurulmuş güneş enerji santrallerine çevirmek, sorunları da en hızlı şekilde çözmek için tüm sektör paydaşları sinerji oluşturmak zorunda”

Güneş Enerjisinin Geleceğine Bakış

Dünya genelinde güneş enerjisi santralleri (GES) kurulu gücü, 2022 yazında ilk kez 1.000 GW değerine ulaştı. 2025’in sonunda, bu rakamın 2.000 GW’a ulaşması bekleniyor. Artık dünyada her yeni kurulan elektrik üretim kapasitesinin önemli bir bölümünü güneş santralleri oluşturuyor.

Ülkemizde de GES kurulu gücü 14 GW sınırını geçti ve 2035 hedefi tam 53 GW olarak belirlendi. Bu hedefe ulaşmak için çok farklı segmentlerde ve artan bir tempoda yeni santrallerin kurulması gerekiyor.

Güneş enerjisi yatırımları Türkiye’de hem enerji sektörü profesyonelleri, hem de enerji tüketicileri için çok sayıda fırsat ve iş modeli sunuyor. Türkiye’nin en büyük dijital güneş enerjisi platformu olan SolarVizyon bu süreçte yapılması gerekenleri farklı konu başlıkları altında topladı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıYapısoft’un ikinci yatırım turu başladı!
    Sonraki yazıFuzul Topraktan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal: ‘Sektör canlanacak, PGYF Fonu kurabiliriz’