Hacıhüsrev halkı yerinde dönüşüm istiyor!

Hacıhüsrev, İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde semt. İstiklal Mahallesi’nin Hacı Ahmet Mahallesi’ne komşu olduğu batı kesiminde bulunuyor. Semt adını buradaki Hacı Hüsrev Caddesi’nden alıyor. Semtin Osmanlıların İstanbul’daki varlığıyla yaşıt olduğu tahmin ediliyor.

Çevresindeki yerleşim alanlarına göre daha yüksek ve havadar olduğundan Kasımpaşa tersanelerinde görev yapan önemli devlet memurları ve denizci paşaların konaklar yaptırarak buraya yerleştikleri biliniyor. Bölge, nesiller boyu sırtın eteklerini kaplayan bostanlar ve çayırlar yüzünden İstanbul halkının sevdiği bir mesire yeri oldu.

Trafik olmadığı zaman: Kurtuluş ve Nişantaşı'na yaklaşık 10 dakikada; Kağıthane, Alibeyköy, Fatih, Sultanahmet, Beyazıt, Eyüp, Eminönü, Şişli ve Mecidiyeköy'e yaklaşık 15-20 dakika mesafede konumlan bölge lokasyonuyla da çok değerli.

Hacıhüsrev'de yaklaşık 600 ev bulunuyor  Bu evlerin yaklaşık 110-120 tanesi ev sahipleri tarafından kendi istekleriyle Piyalepaşa İstanbul projesi için satılmış. Piyalepaşa Gayrimenkul’un, paraya ihtiyacı olanlara azar azar para vererek mahalleden gönderdiği, evini satmayan diğer mahalle sakinlerini de satmaya teşvik ederek mahalleyi hemen boşaltmaya çalıştığı gelen duyumlar arasında yer alıyor. Ancak bazı mahalle sakinlerinin mahallesinden gitmeme konusunda ısrarları projeyi zora sokuyor.

Hacıhüsrev halkı projeye neden karşı?

Hacıhüsrev halkı, İstiklal Mahallesi'nde haklarıyla yaptıkları evlerle gecekondu semti diye anılarak her zaman hor görüldüklerini, binbir çeşit haksız yollarla ev alan ve karşı komşusunu tanımayan insanlardan daha farklı olduklarını söylüyor. Evlerini satmayan vatandaşlar, mahallenin konumundan dolayı yerinde dönüşüm istediklerinin altını çiziyor.

‘Hakkımızla yaptığımız evlerden bugün çıkarılmak istiyoruz’ diyen mahalleli, rantsal dönüşüme hayır diyor..

Emlak Rotası özel haber

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.