Haliç Su Sporları Merkezi olacak

Son yıllarda Haliç'te birçok su sporu yarışması ve aktivitesi düzenleniyordu. İstanbullular kürek, yelken ve dragon yarışlarıyla burada kıyasıya mücadele veriyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç'teki bu spor aktivitelerini desteklemek adına, profesyonelliğe dönüştürmek için kolları sıvadı.

Haliç'i su sporları merkezine dönüştürmek için adım atan İBB için, Su Sporları Merkezi Meclis'te teklife sunulmuştu. Mülkiyeti İBB ve Maliye hazinesinde olan bölgede Su Sporları Merkezi'nin kurulması için bu teklife Ulaşım Müdürlüğü bazı şartların yerine getirilmesi koşuluyla olumlu yaklaşmıştı. Teklifin sonunda yer alan komisyon görüşünde de bu düzenlemenin kamu yararı taşıdığına değinilerek projenin hayata geçirilmesi oyçokluğuyla kabul edilmişti ve o teklifin üzerinde çalışılan proje tamamlandı.

Oy çokluğu ile İBB Meclisi'nde kabul edilen proje tamamlandı, yapı çalışmalarının başlaması için geri sayım başladı. Proje kapsamında, Haliç'in kano ve kürek müsabakalarının yapılacağı bir merkez haline getirilmesi hedefleniyor. Merkez 11 dönüm alan üzerine kurulacak ve yüzde 95'i yeşil alan olacak. Merkezde, spora ilgi duyan gençler profesyonel anlamda çalışmalar yapabilecek ve yarışmalara katılabilecekler.

2017 sonunda bitiyor

Haliç Köprüsü'nün Halıcıoğlu ayağında konuşlandırılacak merkez için estetik ve ekolojik durum da gözetildi. . 11 dönüm alanda 800 metrekarelik bir yapı inşa edilecek. Merkez depreme de dayanıklı cam ve ahşap malzemeden tasarlanıyor. Dışarıdan bakıldığında etrafını tamamen çevreleyecek cam yapı sayesinde iç mekan da görülebilecek. Yakın zamanda çalışmalarına başlanacak projenin yıl sonuna doğru hizmete açılması hedefleniyor.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.